eur:
413.99
usd:
396.53
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
A Frontex bolgár munkatársa (b) és egy magyar rendőr illegális bevándorlókat informál Röszke határában 2015. szeptember 9-én.
Nyitókép: MTI Fotó: Ujvári Sándor

Erősíti a határvédelmet az Európai Unió

10 ezer főre bővül a Frontex személyi állománya 2027-ig – állapodtak meg az Európai Unió társjogalkotó intézményei.

Hosszas tárgyalások után csütörtökön állapodtak meg az Európai Bizottság és az Európai Parlament tárgyalói: teljesen új alapokra helyezik a közös Európai Uniós határvédelmet. A jogalkotói testületek által még jóváhagyásra váró dokumentum kimondja: az európai határ- és partvédelmi ügynökség, a Frontex operatív személyzetének létszáma 2021-re el kell, hogy érje az 5000 főt, 2027-re pedig a tízezret. Felállítanának egy gyorsreagálású egységet is, amelyeket szükséghelyzetekben, a tagállamok kérésére tudnának alkalmazni.

A megállapodás értelmében a szervezet erősíteni fogja együttműködését harmadik országokkal és fokozni fogja az illegális bevándorlók kitoloncolását az EU-ból.

Roberta Metsola, az Európai Parlament néppárti jelentéstevője kiemelte: „az állampolgárok intézkedéseket akartak, és mi rekordidő alatt tető alá is hoztuk őket. Ez győzelem Európa számára!”

Az Európai Parlament sajtóközleménye hangsúlyozza mindazonáltal: a Frontex operatív személyzete kizárólag a tagállamok felkérésére tevékenykedhet, és nem csupán az illegális migráció, de a határokon átívelő bűnözés felszámolásában is tevékeny részt vállal.

A közös határ- és partvédelmi ügynökség jelenleg az évi mintegy 14 ezer kitoloncolt bevándorló tíz százalékának hazaszállításában vesz részt, 2017 óta több mint száz embercsempészt vett őrizetbe. A Frontex munkatársai részt vesznek a Földközi-tengeri mentőhajók munkájában is, így mintegy 65 ezer ember életét sikerült megmenteniük.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×