eur:
409.64
usd:
375.83
bux:
74332.61
2024. november 5. kedd Imre
Az Európai Parlament (EP) plenáris ülése Strasbourgban 2019. március 26-án. A testület 410:192 arányban megszavazta az évenkénti kétszeri óraátállítás gyakorlatának 2021-es megszüntetését. A határozat értelmében azok az uniós országok, amelyek a nyári időszámítás megtartása mellett döntenek, 2021 márciusában állítanák át utoljára az órát, a téli időszámítást preferálók pedig 2021 októberében. Az EP-nek a kérdésben meg kell állapodnia a tagállami kormányokat tömörítő Európai Tanáccsal.
Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Seeger

Az EP "komoly jogállamisági hiányosságok" miatt bírálja Szlovákiát és Máltát

Aggodalmát fejezte ki a jogállamiság és a korrupció szlovákiai és máltai helyzetével kapcsolatban az Európai Parlament (EP) csütörtökön.

A strasbourgi plenáris ülésen 398:85 arányban megszavazott állásfoglalásban bírálták a "komoly jogállamisági hiányosságokat" a két országban, illetve a máltai Daphne Caruana Galizia és a szlovák Ján Kuciak meggyilkolása kapcsán általánosságban is felhívták a figyelmet az újságírókat érő fenyegetésekre Európában.

A képviselők elítélték "az Európai Unió egyre több tagállamában tapasztalható folyamatos erőfeszítéseket a jogállamiság, a hatalmi ágak szétválasztásának és a bírói függetlenség meggyengítésére".

Aláhúzták, hogy az utóbbi évek újságíró-gyilkosságai káros hatással voltak a minőségi újságírásra EU-szerte, és leszögezték, a demokrácia nem működhet erős és független média nélkül.

Felszólítottak egy független, nemzetközi vizsgálóbizottság felállítására Daphne Caruana Galizia meggyilkolásával, valamint azon, magas rangú tisztviselőket is érintő, korrupciós, pénzmosási, csalási és adóelkerülési ügyekkel kapcsolatban, amelyekkel a munkája során foglalkozott.

Kivizsgálást követeltek emellett a Panama-iratok nyomán kirobbant offshore-botrányban érintett máltai minisztert és kormányfői kabinetfőnököt illetően is.

Végezetül hangsúlyozták: Vallettának azonnali hatállyal meg kell szüntetnie a komoly kockázatokat hordozó, úgynevezett aranyútlevél- és aranyvízum-programjait, amelyek keretében állampolgárságot vagy letelepedési engedélyt kínálnak külföldieknek pénzért vagy befektetésekért cserébe.

Az állásfoglalás Szlovákiára vonatkozó részében az EP üdvözölte, hogy a helyi hatóságok vádat emeltek a gyilkosság feltételezett megrendelője ellen, és teljes körű nyomozást sürgettek nemzeti és nemzetközi szinten is, tekintettel annak esetleges politikai szálaira is.

A képviselőtestület végül aggodalmának adott hangot a korrupciós, összeférhetetlenségi, büntetlenségi vádakkal, illetve az egyes állami tisztségek betöltőinek átláthatatlan és átpolitizált kiválasztásával kapcsolatban.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×