eur:
394.48
usd:
354.37
bux:
72750.5
2024. szeptember 17. kedd Zsófia
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke fogadja Theresa May brit miniszterelnököt az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozója előtt a bizottság brüsszeli székházában 2018. október 17-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Nagy falattal kezdődött meg az uniós csúcs

Háromnapos csúcsértekezlet kezdődött szerdán Brüsszelben: először az uniós tagállamok vezetői tanácskoznak a megszokott keretek között, főként a brexitről, a belső biztonságról és a migrációról, majd ezután sor kerül a 12. Ázsia-Európa (ASEM) csúcstalálkozóra 51 ország állam- és kormányfőjének részvételével.

A nyitónap teljes egészében az Egyesült Királyság kilépésének kérdéséről szól, mivel az eredeti tervek szerint most kellene megállapodni a kiválás feltételeiről, de ez szakértők szerint valószínűleg nem fog sikerülni. A bennmaradó tagállamok vezetőinek munkavacsorájára meghívták a brit kormányfőt, akivel megvitatják a problémás kérdéseket, ezután huszonhetes körben folytatódik az ülés Michel Barnier uniós főtárgyaló részvételével.

Barnier: sokkal több időre van szükség

Sokkal több időre van szükség a megállapodás eléréséhez az Egyesült Királyság európai uniós kiválásának feltételeiről - jelentette ki az uniós főtárgyaló az EU-csúcs megkezdése előtt.

"Időre van szükségünk, sokkal több időre"

- hangsúlyozta rövid sajtótájékoztatóján Barnier.

"Éjt nappallá téve rengeteget dolgoztunk az elmúlt napokban és hetekben a brit delegációval együtt annak érdekében, hogy átfogó egyezségre jussunk. De folytatjuk a munkát a következő hetekben is, nyugodtan és türelmesen" - fogalmazott.

Theresa May brit miniszterelnök szerint ugyanakkor további erős munkával lehetséges a brit kilépési megállapodás elérése, amelyre akár a következő napokban, vagy hetekben sor kerülhet. Hangsúlyozta, a megállapodás eléréséhez szükséges legtöbb kérdés megoldódott, noha továbbra is hiányzik az ír határellenőrzés témakörének lezárása.

Mint közölte, ennek elérése érdekében

további egyeztetésekre van szükség, mert vannak eltérések a két fél elképzeléseit illetően.

"Az asztal körül azonban mindenki rendezett megegyezésre törekszik a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről, amelyre kemény munkával esély van. Úgy hiszem, sikerül megállapodásra jutni. Itt az ideje, hogy megtörténjen" - fogalmazott.

A megállapodás tető alá hozása nem csak az Egyesül Királyság érdeke, hanem az Európai Unióé is - tette hozzá.

A brit miniszterelnök elmondta azt is, a csúcstalálkozót megnyitó munkavacsorán tájékoztatni fogja az unióban maradó 27 tagország vezetőjét a tárgyalási folyamat eddig elért eredményeinek brit olvasatáról és beszámol London álláspontjáról az unióval való jövőbeni együttműködést illetően is.

May hozzátette, az uniós csúcstalálkozó másik fontos témája a migráció lesz, annak megvitatása, hogyan tudja Európa garantálni biztonságát.

Angela Merkel német kancellár érkezésekor úgy nyilatkozott, a brit kiválás részleteinek lezárása már kilencven százalékban sikerült, de egyelőre nem lát reményt a végső megállapodásra.

"Mindannyian örülnénk, ha a brit EU-tagság megszűnéséről szóló megállapodás elfogadása sikerülne. Az unióban maradó országok jó viszony kialakítására törekszenek Nagy-Britanniával. Mindent meg kell tenni a megállapodás érdekében, amelynek mihamarabbi elérése mindkét fél számára legjobb lenne" - fogalmazott.

Emmanuel Macron francia elnök véleménye szerint komoly előrehaladás értek el a tárgyaló felek, ezért nincs messze a feltételrendszer elfogadása. Itt az ideje a megállapodás lezárásának, amelyre a következő hetekben sor kerülhet - nyilatkozta. Mint kiemelte, Michel Barnier, az EU brexit-ügyi főtárgyalója nem zárkózott el, hogy kompromisszumok, akár az átmeneti időszak meghosszabbítása árán megoldás szülessen a brit kiválás részleteiről, de bizonyos részletek tisztázására szükség van London részéről.

Sebastian Kurz osztrák kancellár érkezésekor aláhúzta, még az év vége előtt megállapodásra kell jutni az Egyesült Királysággal. Mint elmondta, nincs olyan érzése, hogy áttörésre kerülne sor az este folyamán, de örömmel fogadná, még ha csak a legkisebb előrelépést is el sikerülne elérni a helyes irányba. Hozzátette, nincs ok az aggodalomra, nincs veszélyben a megállapodás elérése.

A labda most Nagy-Britannia térfelén van

- mondta Kurz. Hozzátette, nagy várakozással tekint a tanácskozás elé, vajon London miként tervezi a végső megállapodás elérését.

Leo Varadkar ír miniszterelnök érkezésekor nyilvánvalóvá tette, miszerint a szigorú határellenőrzés, az úgynevezett kemény határok bevezetésének elkerülése érdekében jogi garanciákat kell biztosítani, hacsak valamilyen alternatív megoldás nem születik.

Mint elmondta, egy hosszabb átmeneti időszak lehetősége biztosan megnyugtathatja az embereket arra vonatkozóan, hogy soha sem kerül sor a kemény határok bevezetésére.

Mark Rutte holland kormányfő érkezésekor elmondta, véleménye szerint elhúzódó vita várható az ír határellenőrzés kérdéséről.

"Attól tartok, nem lesz könnyű megállapodásra jutni a kérdést illetően. A munkavacsora alkalmat ad arra, hogy minden technikai és jogi eszközt számba vegyünk, amely meggyorsíthatja a munkát. A következő hetekben döntő előrelépésre van szükség e tekintetben" - tette hozzá.

Xavier Bettel luxembourgi miniszterelnök érkezésekor aláhúzta két fő kérdésre kell pontot tenni. Egyik az ír határellenőrzés, a másik az egységes piac kérdése.

Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke "jó javaslatnak" nevezte az átmeneti időszak meghosszabbításának ötletét.

"Ez azt hiszem, jó választás lenne" - közölte.

Mint elmondta, optimista, de keményen kell dolgozni még a megállapodás eléréséért. Hozzátette, a munka során megvédi az európai érdekeket.

Peter Pellegrini szlovák kormányfő érkezésekor reményét fejezte ki, hogy már a szerdai napon megegyezés születhet, hozzátette ugyanakkor, a megállapodáshoz sok munkára van szükség, amely elodázhatja a kilépési feltételrendszer elfogadását.

Jüri Ratas észt miniszterelnök sajnálatát fejezte ki a "kiválási tárgyalások sikertelensége" miatt, ugyanakkor valószínűnek tartotta, hogy erre a jövő tavaszi határidőig sor kerülhet. Mint elmondta, ehhez az unióban maradó 27 tagország szoros összetartására van szükség, és arra, hogy az ír határkérdést megnyugtatóan rendezzék. Nagy-Britannia jelentős tagja volt az Európai Uniónak, fontos, hogy a jószomszédi kapcsolat fennmaradjon - tette hozzá.

A további program

Csütörtök reggel az uniós vezetők először az Európai Parlament elnökével egyeztetnek, majd az EU soros elnökségét betöltő Ausztria kancellárja fog tájékoztatni a korábbi döntések végrehajtásának állásáról.

A munkaülésen főként a migrációval és a belső biztonsággal, külügyekkel foglalkoznak majd. Erős üzenetet akarnak küldeni az embercsempészek elleni küzdelemről, a külső határok védelméről, a migrációs származási és tranzitországokkal való együttműködésről. Elsősorban a közelmúltbeli orosz lépésekre reagálva a résztvevők emellett a kiberbiztonság erősítéséről és a vegyi fegyverek használatának visszaszorítását szolgáló új szankciókról is egyeztetnek.

Ezután informális eurócsúcs következik, amelynek fő témája a gazdasági és monetáris unió további elmélyítése.

Este megtartják az ASEM-csúcs nyitóünnepségét, amelyet gálavacsora követ.

Pénteken a résztvevők az Európa és Ázsia közötti együttműködés megerősítéséről egyeztetnek. Az ülés margóján az Európai Unió szabadkereskedelmi megállapodást ír alá Szingapúrral.

Végezetül pedig csúcsértekezletet tartanak az EU és Dél-Korea, illetve az EU és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) között.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.17. kedd, 18:00
Velkey György
a Magyar Kórházszövetség elnöke, a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórházának főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×