A Bild honlapján közölt jelentés szerint a párt arra az álláspontra helyezkedett, hogy
hétfőn el kell rendelni a CSU elnöke, Horst Seehofer által tervezett határigazgatási szigorítást, de a végrehajtást rögtön fel is kell függeszteni két hétre.
Amennyiben pedig a június 28-29-i EU-csúcs végéig nem sikerül európai szintű megállapodásokkal rendezni az ügyet, a szövetségi rendőrségnek el kell kezdenie a belügyminiszteri utasítás végrehajtását, vagyis meg kell tagadnia a belépést az Európában már regisztrált menedékkérőktől.
Horst Seehofer és a CSU korábbi álláspontja szerint ezt a megoldást az európai partnerektől függetlenül kellene alkalmazni és haladéktalanul be kellene vezetni. Angela Merkel és a kancellár pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetésének többsége szerint viszont tartózkodni kell az egyoldalú intézkedésektől, és a határigazgatási szigorítást csak egy európai uniós megoldás részeként, vagy legalább az érintett országokkal egyeztetve szabad bevezetni. Angela Merkel a napokban két hét türelmi időt kért ennek az európai szintű megoldásnak a kidolgozására.
A CSU vezetőinek köréből a Bildnek azt mondták, azért változtatták meg álláspontjukat, hogy ne vádolhassák őket azzal, hogy nem adtak két hetet a kancellárnak az európai tárgyalásokra.
A szövetségi belügyminisztériumban arról is tájékoztatták a lapot, hogy a menedékkérők visszafordításához technikai előkészületek is szükségesek.
Markus Blume, a CSU főtitkára német hírportálokon idézett nyilatkozatában cáfolta a Bild értesülését. Mint mondta,
a lap beszámolója "tiszta dezinformáció".
A Bild ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy írása olyan információkon alapul, amelyeket több, egymástól független forrástól szereztek.
A Handelsblatt című üzleti lap szintén arról számolt be vasárnap az online kiadásában, hogy a CSU két hét haladékot ad Angela Merkelnek.
A CSU elnöksége a tervek szerint hétfői müncheni ülésén kinyilvánítja, hogy támogatja Horst Seehofert mindannak végrehajtásában, amit belügyminiszteri hatáskörében megtehet. A miniszter a pártjától kapott felhatalmazással akár már hétfőn úgy dönthet, hogy a kancellár egyetértése nélkül utasítja a szövetségi rendőrséget az új határigazgatási gyakorlat alkalmazására.
A Frankfurter Allegemeine Sonntagszeitung című vasárnapi lap szerint a CDU vezetésében úgy értékelik, hogy ez "casus belli", a bajor tartományi párt elleni háború megindítására okot adó lépés lenne, amely a CDU és a CSU testvérpárti kapcsolatának és a CDU, CSU és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) csupán 95 napja alakult kormányának felbomlásához vezethet.