eur:
389.3
usd:
362.69
bux:
68123.99
2024. május 3. péntek Irma, Tímea
Nyitókép: Pexels

140 millióan hagynák el otthonukat - ez lehet a megoldás

Több mint 140 millióan vándorolhatnak 2050-ig a világ három fejlett régiójába az éghajlatváltozások okozta jelenségek, így a mezőgazdasági termelés visszaesése, a vízhiány és a tengerek vízszintjének emelkedése miatt - figyelmeztetett a Világbank. Az országok közötti és az adott országokon belüli vándorlás is nehézségeket okoz.

Hétfőn közzétett jelentésében a nemzetközi pénzintézet 86 millióra becsülte a lehetséges fekete-afrikai, 40 millióra a dél-ázsiai és 17 millióra a latin-amerikai bevándorlókat, ha addig nem történik semmi a klímaváltozás ügyében.

"Az éghajlatváltozás minden nap egyre nagyobb gazdasági, társadalmi és egzisztenciális fenyegetést jelent" - hangsúlyozta közleményében Krisztalina Georgieva, a világbank főigazgatója.

"Ezt tapasztaljuk a minden korábbinál súlyosabb vízválság esetén, a part menti régióban a viharos hullámok pusztító erejét látva és

az alapvető kultúrák termesztésére alkalmatlanná vált mezőgazdasági régiókban"

- tette hozzá.

Az éghajlatváltozás okozta régiókon belüli elvándorlás már tény, és ezek az "éghajlati bevándorlók" csak növelik a politikai, gazdasági és társadalmi okokból otthonukat elhagyni kényszerülők számát.

Mexikó is bajban lehet

A jelentés szerzői három esettanulmányt készítettek.Egyet Etiópiáról, ahol a demográfiai növekedés elérheti a 85 százalékot 2050-re, és a migráció várhatóan növekszik a csökkenő termés miatt.

A másik tanulmány Bangladessel foglalkozott, ahol megvan a veszélye annak, hogy az "éghajlati migránsok" 2050-ben többen lesznek, mint bármely más belső menekült.

A harmadik tanulmány tárgya pedig Mexikó, ahol az éghajlatváltozásra érzékeny térségekből a városokba várható elvándorlás. A tanulmány szerint a városoknak elegendő munkahelyet kell teremteniük, fel kell gyorsítaniuk az egészségügyi és oktatási szolgáltatásokat, hogy fogadni tudják a növekvő számú bevándorlót.

A Belső Menekülteket Megfigyelő Központ (IDMC) nemzetközi civil szervezet szerint

2016-ban a viharok, árvizek és más, időjárással összefüggő katasztrófák miatt 23 millió ember kényszerült országa más vidékeire menekülni.

A washingtoni székhelyű pénzintézet szerint elkerülhető, hogy az éghajlatváltozás okozta elvándorlás humanitárius válságba torkolljon és egyes országok fejlődését fenyegesse,

a párizsi klímaegyezmény betartásával pedig a lehetséges 140 millió elvándorló száma 40 millióra csökkenthető.

A kutatók szerint az éghajlati elvándorlók számát akár 80 százalékkal is lehet csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével, az elvándorló lakosság számára fejlesztési tervek kidolgozásával és a klímaváltozás okozta belső migráció folyamatainak jobb megértésébe történő beruházással.

Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
A kormánydöntések nehéz öröksége feszíti a magyar gazdaságot

A kormánydöntések nehéz öröksége feszíti a magyar gazdaságot

A külkereskedelmi egyenleg tavalyi javulását nagyjából azonos mértékben határozta meg két tényező: egyszerre estek be a 2022-es rekordszintekről az energiahordozók árai, valamint a magas infláció miatt beszakadó lakossági fogyasztás miatt csökkent az import. A kormányzat egyes intézkedései – például az ársapkák – ráadásul fenntartották a cserearány-romlás egyensúlyromboló hatását, a gazdaság középtávon meg is fizeti ennek árát magasabb államadósság és finanszírozási költségek formájában, ami végül alacsonyabb növekedési potenciállal jár együtt – derül ki az Európai Bizottság egyensúlytalansági jelentésének egyik elemzéséből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×