eur:
394.29
usd:
370.44
bux:
65674.41
2024. április 19. péntek Emma
Íme a jövő szuperbusza: az utas rendeli és mondja meg, merre megy

Íme a jövő szuperbusza: az utas rendeli és mondja meg, merre megy

Jön a telefonon hívható önjáró busz, amelynek útvonalát is az utasok határozzák meg.

Önjáró, károsanyag-kibocsátás nélkül közlekedő elektromos buszokat tesztelnek 2018-ban Oslóban.

A buszokat márciustól teszteli a Ruter AS, Oslo és a szomszédos Akershus megye közösségi közlekedési megrendelő szervezete. A tesztprojekt célja, hogy a jövőben egy 10-20 buszból álló flotta szállítsa az embereket a régióban.

A hatóságok minél több tapasztalatot igyekeznek szerezni ezeknek a járműveknek a kezelésében és a rendszer működtetésében, ehhez szükség lesz arra, hogy Oslo különböző területein állítsák forgalomba a járműveket.

A rendszert az utasok egy telefonos applikáció segítségével vehetik igénybe: azzal jelzik, hogy buszra van szükségük. 5-10 percen belül megérkezik hozzájuk a jármű. A Ruter szerint az utasok döntik el, merre vigye őket a busz, a kitűzött cél felé tartva pedig útközben újabb utasokat vesznek fel.

Íme a jövő szuperbusza: az utas rendeli és mondja meg, merre megy

A buszokat fix útvonalon is tesztelik. Az Aftenposten című norvég lap szerint a próbaüzemmód 2018 márciusában kezdődik és 2019 januárjáig tart.

"Célunk, hogy a szolgáltatás a tömegközlekedési hálózat szerves részévé váljon és ugyanúgy elérhető legyen, mint a mai eszközök. Ebben az esetben természetesen a hagyományos menetjegyeket lehetne használni, de ez még nincs eldöntve" - mondta Endre Angelvik.

A projekt több mint 22 millió koronába (717,5 millió forintba) kerül, megvalósulását a norvég környezetvédelmi ügynökség 7,4 millió koronával (241 millió forinttal) támogatja.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Lefordultak az amerikai indexek

Lefordultak az amerikai indexek

Gazdasági információk tekintetében ma az amerikai lakáspiacról közölnek újabb adatot, ez a monetáris politikai kilátások szempontjából lehet érdekes. A héten eddig kedvezőtlenül alakulnak a részvénypiaci folyamatok, elsősorban az Izrael és Irán közötti konfliktus fokozódása nyomta rá a bélyegét a hangulatra, emellett továbbra is ott vannak a ragadós amerikai inflációval kapcsolatos aggályok, amelyek azt a narratívát erősítik, hogy akár hosszabb ideig maradhat a magas kamatszint. A magyar tőzsde ma esett, az európaiak viszont pluszban zártak. A tengerentúlon egyelőre esés látszik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×