eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Gyévai Zoltán: nehezen akadályozhatja meg a kormány az uniós árszabályozás eltörlését

Nehéz dolga lesz a magyar kormánynak, ha meg akarja akadályozni az Európai Bizottság hatósági áram-árak eltörlésére vonatkozó tervezetét - mondta az InfoRádióban Gyévai Zoltán. A Bruxinfó főszerkesztője hozzátette azt is, a javaslat még jelentősen átalakulhat a megbeszéléseken, összetettsége miatt azonban különösen bonyolult tárgyalásokra kell számítani.

Az a javaslat, amely kivezetné az árszabályozást, a hatósági árakat a villamosenergia-piac kiskereskedelmi szegmensében, egy ötéves átmeneti időszak után valósulna meg és nem járna automatikusan – mondta a Bruxinfó főszerkesztője.

„A tagállamoknak be kellene jelenteniük az Európai Bizottságnak, hogy vannak árszabályozások, ilyen például a rezsicsökkentés, és meg is kell indokolni, miért tartja ezt a kormány szükségesnek."

Gyévai Zoltán hozzátette, az Európai Bizottság viszont abból indul ki, hogy csak a védett fogyasztókról, tehát a szociálisan hátrányos fogyasztókról vagy háztartásokról lehet szó, akik nehezen tudják megfizetni a villamos energia árát. Hozzátette, nem lenne tehát garantált az ötéves átmeneti időszak, hanem meg kellene küzdeni az Európai Bizottsággal.

Mint a Bruxinfó főszerkesztője kiemelte, ez egy javaslat, aminek még át kell mennie a jogalkotási mechanizmuson; az Európai Parlamenten és a Tanácson is. Ehhez minősített többség és együtt döntés szükséges.

„Ha 28 tagállam leül és megbeszél valamit, az még nem jelenti a történet végét, hiszen az Európai Parlamentnek ugyanolyan jogosítványai vannak. A végén, amikor mindkét intézmény megszüli a saját álláspontját, azt még össze kell fésülni.”

A Bruxinfó főszerkesztője elmondta, nincs senkinek vétójoga, ami megnehezíti a magyar kormány helyzetét, hiszen össze kell tudni hozni egy blokkoló kisebbséget az Európai Bizottság javaslatával szemben. Gyévai Zoltán hozzátette, ez egyébként egy átfogóbb csomagnak egy eleme. Azt teszi bonyolulttá a tárgyalását, hogy mindenki látni fogja benne a számára előnyös és a hátrányos részeket.

„Az tudjuk, hogy több országban – Franciaországban, Szlovákiában – is van és többen – Romániában, Bulgáriában – volt korábban árszabályozás. Az pedig nem játszik a magyar kormány kezére, hogy több ország az IMF-fel kötött finanszírozási hitelmegállapodásának része volt az is, hogy az árszabályozást kivezessék” - fogalmazott Gyévai Zoltán.

További részletek az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában, szerdán este hét óra után.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×