eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

A japán kormányfővel találkozik elsőként Trump

Donald Trump megválasztott amerikai elnök csütörtökön New Yorkban a japán kormányfővel tárgyal; Abe Sindzó az első külföldi vezető politikus, aki találkozik a leendő elnökkel.

A japán kérésre létrejött találkozóból, illetve az ott elhangzottakból elemzők Donald Trump várható ázsiai politikájára próbálnak következtetni.

Abe Sindzó a múlt héten az elsők között gratulált - telefonon - a választási győzelemhez is Trumpnak. A japán kormányfő a perui fővárosban, Limában tartandó ázsiai-csendes-óceáni csúcstalálkozóra utazik, és New Yorkban megszakítja az útját. Így első kézből értesülhet arról, hogy a megválasztott elnök hogyan látja az ázsiai térség és Amerika leendő kapcsolatait, s egyúttal közvetlenül "lobbizhat" Trumpnál az Egyesült Államok ázsiai szerepvállalása érdekében.

Japánban úgy tartják, hogy az erős japán-amerikai szövetség elengedhetetlen az ázsiai-csendes-óceáni térség békességéhez és stabilitásához. Ám a választási kampányban Donald Trump - ha ezt nem is kérdőjelezte meg, de - felvetette, hogy Washington kivonulhat Ázsiából, és visszavonhatja csapatait Japánból és Dél-Koreából, ha ezek az országok nem járulnak hozzá nagyobb mértékben a védelmi kiadásokhoz, vagyis nem fizetnek többet az amerikaiaknak a védelemért. Ez - elemzők szerint - azt is jelentené, hogy több tere lenne Kínának a terjeszkedésre.

Ám a választási győzelem óta a Trump környezetéből érkező első jelzések azt érzékeltetik, hogy a megválasztott elnök jóval szkeptikusabb Kínával kapcsolatban, mint azt sejteni lehetett. A környezetében lévő és Ázsiával foglalkozó szakértők ugyanis "héják" a Kínával folytatandó politikát illetően. Ázsiai ügyekben illetékes két tanácsadója, Peter Navarro és Alexander Gray a múlt héten a Foreign Policy című lapban közölt cikkben azzal vádolta meg az Obama-adminisztrációt, hogy "hangosan beszél, de közben engedékenyen cselekszik". Patrick Cronin, az Új Amerikai Biztonság Központja nevű washingtoni agytröszt Ázsia-programjának vezetője szerint Trump "erőteljes, Reagan elnökéhez hasonló védelmi politikát folytat és nagy beruházásokat is végrehajtat majd".

Mindenesetre találkozója Abe Sindzóval az első lehetőség lesz Trump számára, hogy megerősítse: Ázsia változatlanul fontos. Szeretné azonban elérni, hogy ezért a fontosságért tegyenek, azaz fizessenek többet.

Elemzők szerint talán a legfontosabb az lesz, hogy a két politikus személyesen is megismerkedik egymással, s Washingtonban idézik Szuga Josihidét, Abe Sindzó kabinetvezetőjét, aki úgy nyilatkozott: "mivel ez lesz az első találkozó, a legfontosabb a személyes bizalom kiépítése". A japán kormányfőről egyébként úgy tartják, hogy rendkívül könnyen szót ért s megbarátkozik külföldi politikusokkal, ha hozzá hasonlóan konzervatív és patrióta nézeteket vallanak. Példa lehet erre az indiai Narendra Modi miniszterelnökkel vagy a volt ausztrál kormányfővel, Tony Abbottal ápolt kiváló kapcsolata. Ezért elemzők szerint Trumppal még szívélyesebb is lehet a kapcsolata, mint a demokrata párti jelenlegi elnökkel, Barack Obamával.

Címlapról ajánljuk
Magyarországon is szavazhatnak a román elnökre

Magyarországon is szavazhatnak a román elnökre

Romániában vasárnap belföldön is megkezdődött a szavazás az idei elnökválasztáson, amelyen az ország 19 millió választópolgára arról dönt, ki legyen az országot tíz éve vezető Klaus Iohannis államfő utódja.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Új gazdasági világrend körvonalazódik: ez vár ránk a „globális rendetlenség” korában

Új gazdasági világrend körvonalazódik: ez vár ránk a „globális rendetlenség” korában

A világ gazdasági rendje átalakulóban van, miközben az iparpolitika és a gazdasági biztonság új eszközei formálják a globális kapcsolatrendszereket. Az Egyesült Államok és az EU erőfeszítései a Kínától való függőség csökkentésére, valamint a geopolitikai feszültségek által felerősített protekcionizmus új törésvonalakat teremtenek az értékláncokban – írja a világgazdaságról szóló friss elemzésében a brüsszeli döntéshozatalban befolyásos Jacques Delors Intézet. A kutatás megoldásokat javasol a G20 tagországok számára az ellátási láncok diverzifikálására, a digitális tér biztonságának fokozására és a zöld átállás előmozdítására, miközben figyelmeztet az egyoldalú gazdasági intézkedések veszélyeire.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×