eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Moszkva, Peking és Újdelhi a terrorizmus ellen

A terrorizmus, a szélsőségesség és a kábítószer-kereskedelem elleni fellépés, valamint a tömegpusztító, ezen belül a vegyi fegyverek terroristák kezébe kerülésének megakadályozásában történő együttműködés távlatairól tárgyalt hétfőn Moszkvában Oroszország, Kína és India külügyminisztere.

Erről Szergej Lavrov, az orosz diplomáciai tárca vezetője számolt be a tárgyalások befejeződése után.

Vang Ji kínai külügyminiszter azt hangoztatta, hogy ha a három ország, amelynek külpolitikai megközelítései hasonlóak, "egységes hangon" szólal meg, akkor álláspontjukat meghallgatja a világ. Hangsúlyozta, hogy a regionális és nemzetközi változások szükségessé teszik a hármak közötti koordinációt és a gyakorlati együttműködés kiszélesítését.

Vang egyúttal leszögezte, hogy a RIC-csoport (a betűszó Oroszország, India és Kína angol elnevezésének kezdőbetűiből áll össze) együttműködése nem irányul senki ellen, és hozzájárulhat a nemzetközi béke megerősödéséhez.

Szusma Szvarádzs indiai külügyminiszter kijelentette: a tanácskozás nyomán arra számít, hogy a három ország közös stratégiát dolgoz ki a nemzetközi terrorizmus elleni harcban, egyebek között az ENSZ keretei között. Elmondta, hogy orosz és kínai partnerével megvitatták a közel-keleti helyzetet, valamint hogy a három ország "elkötelezett a demokratikus és békepárti erők támogatása mellett a regionális stabilitás biztosítása érdekében".

A három külügyminiszter Szvarádzs szavai szerint egyetértett abban, hogy a nemzetközi közösségnek együtt kell működnie az afgán kormánnyal a béketörekvések folytatása és a terrorizmus elleni harc ügyében.

Az indiai diplomácia vezetője arra kérte orosz és kínai kollégáját, hogy támogassák az ENSZ Biztonsági Tanácsának reformjáról folytatott tárgyalásokat, és hangsúlyozta annak fontosságát, hogy India a testület állandó tagjává váljon. Kijelentette: Lavrov és Van beleegyezett, hogy elősegíti India tagságát a Sanghaji Együttműködési Szervezetben. A 2001-ben politikai, gazdasági és katonai együttműködés céljából létrejött csoportosulásnak jelenleg Kína és Oroszország mellett Kazahszán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán és Üzbegisztán a tagja.

Szvarádzs megköszönte orosz és indiai kollégájának, hogy támogatják hazája soros elnökségét a brazil-orosz-indiai-kínai-dél-afrikai gazdasági csoportban (BRICS). Elmondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnököt India várja a BRICS októberi goai csúcstalálkozójára.

Vang közölte, hogy a három külügyminiszter megállapodott a RIC csoporton belüli együttműködés jelenlegi dinamikájának fenntartásában és a sokoldalú együttműködés megerősítésében.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×