A különböző polgári mozgalmak helyi idő szerint kedd estére hirdették meg a tömegmegmozdulást, 24 évvel ezelőtt ugyanis éppen ezen a napon oszlatta fel a parlamentet az 1990 és 2000 között hatalmon lévő Alberto Fujimori akkori államfő.
Limában zsúfolásig megtelt a főváros történelmi központjában található San Martín tér, ahonnan megindult a Fujimori jelöltsége ellen békésen tiltakozó menet a választási bizottság székhelye felé. Tüntettek a külföldön élő peruiak is: a szervezők Sydney-ben, Párizsban, Brüsszelben, Madridban, Rio de Janeiróban, Buenos Airesben és Helsinkiben zajlott demonstrációkról is közzétettek fényképeket a közösségi oldalakon.
Peruban mintegy 20 városban tiltakoztak, s a szervezők becslése szerint mintegy 50 ezren vettek részt a demonstrációkon. A tüntetők azzal vádolják Keiko Fujimorit, hogy apja politikai örökségét akarja továbbvinni.
A jobboldali elnökjelölt azonban a nyilvánosság előtt elhatárolódott apja demokráciaellenes intézkedéseitől. Vasárnap kamerák előtt aláírt egy dokumentumot, amelyben kötelezte magát a demokratikus intézmények és az emberi jogok megóvására.
Alberto Fujimori jelenleg 25 éves börtönbüntetését tölti az emberi jog megsértése és korrupció miatt.
A keddi tüntetőket támogatásáról biztosította Ollanta Humala leköszönő elnök, a hadsereg nyugalmazott parancsnoka is, aki 2000-ben az Alberto Fujimori lemondását követelő katonai felkelést vezette.
Keiko Fujimori az április 10-i elnökválasztás legesélyesebb jelöltje, és a voksok csaknem 40 százalékára számíthat a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint. Így várhatóan az első fordulóban nem tudja majd megszerezni a voksok abszolút többségét, így előreláthatólag június 5-én második fordulót kell majd tartani. A második helyért a jobboldali liberális pénzügyi szakértő, Pedro Pablo Kuczynski és a baloldali Veronika Mendoza verseng egymással.