Infostart.hu
eur:
362.26
usd:
313.91
bux:
148185.24
2026. augusztus 5. szerda Krisztina

Alternatív Nobel-díjas a vegyifegyerek ellen küzdő politológus

Az évtizedek óta a vegyi fegyverek megsemmisítéséért küzdő Paul Walker amerikai politológus lett az alternatív Nobel-díj egyik idei kitüntetettje - közölte csütörtökön Stockholmban a díjat adományozó Right Livelihood Alapítvány.

Az alternatív Nobel-díjként emlegetett Helyes Életmód (Right Livelihood) díjban részesült továbbá Radzsi Szurani palesztin ügyvéd, emberjogi aktivista, Denis Mukwege kongói orvos, valamint Hans R. Herren svájci agrártudós és az általa alapított Biovision Alapítvány. A négy díjazott megosztva 2 millió svéd koronát (csaknem 70 millió forintot) kap az elismerés mellé. A díjakat decemberben adják át a svéd parlamentben.

Ole von Uexküll, a Right Livelihood Alapítvány ügyvezetője a díjazottak nevének kihirdetésekor elmondta: közös az idei kitüntetettekben, hogy mindegyikük aktuális problémákra igyekszik megoldást nyújtani.

Paul Walker több évtizedes tevékenysége során mintegy 55 tonnányi vegyi fegyver "biztonságos és ellenőrizhető" megsemmisítésében működött közre - derült ki a zsűri által közzétett életrajzból. Az alapítvány szerint közvetetten Walker fáradozásának köszönhető, hogy - az éppen az utóbbi hetekben vegyi fegyverei miatt a nemzetközi közösség nyomása alá került - Szíria is részes állama lett az 1997-ben hatályba lépett vegyifegyver-tilalmi egyezménynek. Az amerikai díjazott sokat tesz azért, hogy az egyezményhez még nem csatlakozott utolsó államok - Angola, Egyiptom, Izrael, Mianmar, Észak-Korea és Dél-Szudán - is aláírják a dokumentumot.

Radzsi Szurani, az alternatív Nobel-díj első palesztin kitüntetettje, egy emberjogi központ alapítója, amely az Izrael által megszállt területeken elkövetett hatósági túlkapásokat és jogsértéseket vizsgálja. Tevékenysége során Szuranit az izraeli és a palesztin hatóságok is többször őrizetbe vették.

Denis Mukwege kongói sebész, nőgyógyász az általa alapított kórházban az országban folyó harcok során megerőszakolt nők ellátásával foglalkozik. A kelet-kongói Bukavu városban működő kórházában mintegy 40 ezer olyan nőnek segített, aki a háborús övezetekben szexuális erőszak áldozata lett.

Hans R. Herren agrártudós nevéhez fűződik egy olyan természetes eljárás kidolgozása, amellyel vegyszerek nélkül - több millió darázs bevetésével - lehet kiirtani azokat a kártevőket, amelyek a 200 millió afrikai ember napi megélhetését biztosító fontos terményre, a maniókára jelentenek veszélyt.

Az alternatív Nobel-díjat 1980-ban hozta létre Jakob von Uexküll német-svéd író, egykori európai parlamenti képviselő azzal a céllal, hogy elismerjék olyan emberek munkásságát is, akik véleménye szerint elkerülték a hivatalos Nobel Alapítvány figyelmét.

Címlapról ajánljuk
Szűts Ildikó: így spórolnak a budapesti strandok és fürdők – a vendégek szinte észre sem veszik

Szűts Ildikó: így spórolnak a budapesti strandok és fürdők – a vendégek szinte észre sem veszik

Számos energiatakarékossági intézkedést vezetett be a Budapest Gyógyfürdő és Hévizei Zrt. a nagy hőség miatt – erről beszélt az InfoRádióban Szűts Ildikó, a vállalat vezérigazgatója.

Rusvai Miklós: a mostani ebolajárvány még egy ideig megállíthatatlan lesz

Meghaladta az 1500-at a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén kitört ebolajárvány halálos áldozatainak száma – derült ki a közép-afrikai ország hivatalos adataiból. Rusvai Miklós virológus az InfoRádióban elmondta: a járvány ellen még nem létezik vakcina, sem gyógyszer a betegek kezelésére, azonban nagy erőkkel fejlesztik, és 2027-re már elkészülhet.
inforadio
ARÉNA
2026.08.05. szerda, 18:00
Bóka János
a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője
Ballisztikus rakéták támadták Kijevet, észak-koreai rakétaegységet telepítenek Oroszországba – Ukrajnai háborús híreink szerdán

Ballisztikus rakéták támadták Kijevet, észak-koreai rakétaegységet telepítenek Oroszországba – Ukrajnai háborús híreink szerdán

Egy ember meghalt, 22 megsebesült, amikor az éjszaka folyamán Oroszország ballisztikus rakétákkal és drónokkal támadta Kijevet. Ukrán drónok a Tulai területen található Alekszinben csaptak le, ahol az „orosz Amazon”, a Wildberries egy raktárát találták el. A Wildberries létesítményei elleni támadások már szinte mindennaposak. A kereskedelmi cég azért került az ukrán drónok célkeresztjébe, mert katonai használatra is alkalmas termékeket is forgalmaz. A Reuters forrásai szerint Észak-Korea rakétaegységet telepít Nyugat-Oroszországba, és saját gyártású rakétákkal fogják lőni Ukrajna területét. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×