Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia

Adómentes a New York-i magyar főkonzulátus

Magyarországnak immár bizonyosan nem kell megfizetnie a New York várossal szemben korábban megállapított, több tízmillió dolláros ingatlanadó-elmaradását, miután egy manhattani kerületi fellebbviteli bíróság kedden helyben hagyta az amerikai külügyminisztériumnak a külföldi kormányok ingatlanjaira vonatkozó adómentességi határozatát.

A manhattani 2. körzeti fellebbviteli bíróság megállapította, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériuma nem lépte túl hatáskörét, amikor 2009-ben adómentességet biztosított az ENSZ-nek és a külföldi államok kormányainak az általuk New Yorkban birtokolt, diplomáciai feladat ellátását, valamint a személyi állomány elszállásolását szolgáló ingatlanok után.

A mentességet visszamenőleges hatállyal adta meg a diplomáciai tárca. Az amerikai külügyminisztérium azután avatkozott közbe, hogy egy bíró 2008-ban olyan ítéletet hozott, miszerint India, Mongólia és Pakisztán összesen 57,6 millió dollárnyi elmaradt ingatlanadóval adós. Ebből több, mint 42 millió dollár volt az indiai ENSZ-misszió tartozása.

New York városa kitartott amellett, hogy az ingatlanok, a külügynek a külföldi képviseletekre vonatkozó törvény alapján hozott határozata ellenére is adókötelesek. New York 2003 kezdett pereskedni az ingatlanadó ügyében, s négy évvel később az amerikai legfelsőbb bíróság jogosnak ismerte el követeléseit.

A fellebbviteli bíróság keddi ítéletének indoklásában egyebek mellet megállapította: a vita azzal fenyegetett, hogy az Egyesült Államok kormányának, amely minden államnál több ingatlannal rendelkezik külföldön, kölcsönös adóztatás esetén több száz millió dollárra tehető ingatlanadót kellene kifizetnie. A törvényszék szerint Amerika profitál a legtöbbet abból a nemzetközi gyakorlatból, hogy a nemzetközi képviseletek személyzetének rezidenciái mentesek az adóztatás alól.

Magyarországnak az 1991 óta falhalmozott adóhátralékát 121 millió dollárra (mintegy 26 milliárd forintra) taksálta a New York-i önkormányzat. A magyar külügyminisztérium 2009. márciusában felfogadta a H. Elliott Greene & Associates ügyvédi irodát, amely mintegy 80 millió dollárt lealkudott a követelésből.

Miután a washingtoni diplomáciai tárca elengedte az ingatlanadó-tartozásokat, az ügyvédi iroda beperelte a magyar külügyet, amiért az nem volt hajlandó kifizetni előre megállapított tiszteletdíját, ami a Greene és társai szerint a lealkudott összeg fele.

A felek utóbb kiegyeztek néhány tízezer dollárban.

Címlapról ajánljuk
100 éves a Micimackó: bekerült egy kiskutya is a sztoriba

100 éves a Micimackó: bekerült egy kiskutya is a sztoriba

Alan Alexander Milne angol író olyan mesevilágot teremtett az 1926-ban megjelent Micimackó című könyve által, amely még ma is meghatározó a gyermekirodalomban. „Mici” egyébként nem más, mint Karinthy Frigyes testvére, Emília, aki a nyersfordítást végezte – ez is elhangzott a beszélgetésünkben Lovász Andreával, a Móra Kiadó főszerkesztőjével.

Orbán Viktor Miskolcon „egy hosszú szerelmi történetről” beszélt, bejelentést tett a tanárbérről

A digitális polgári körök rendezvényén a közönség kérdéseire válaszolt a pártelnök-miniszterelnök, a Tisza Pártot és a DK-t a háborúfenntartók közé igyekvő pártoknak nevezte, a városiakat pedig kérte, döntsék el, hogy egy nagy ipari beruházást szeretnének, vagy több kisebbet, ezután áll rendelkezésre. Bejelentette, hamarosan 900 ezer forint lesz az átlagos tanárbér, a Benes-dekrétumok miatt joghátrányt szenvedők pedig segítséget kapnak.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Borús kilátásokkal indul 2026 a hazai napelemek számára

Borús kilátásokkal indul 2026 a hazai napelemek számára

Európa nagy részén a szokásosnál felhősebb idő, ezáltal a sokéves átlagnál kisebb besugárzási értékek valószínűsíthetőek 2026 első hónapjaiban - derül ki egy új elemzésből, amely műholdas adatokat és mesterséges intelligencia/gépi tanulási algoritmusokat használva modellezte az első fél évben világszerte várható napenergia-termelési körülményeket. A legnagyobb negatív anomália Kelet-Európában és az északi országokban várható, ahol helyenként akár 10%-kal is kisebb lehet a besugárzás, mint a sokéves átlag. Miután elsősorban a besugárzás határozza meg, hogy mennyi áramot termelnek a naperőművek, így kiemelt jelentősége van a napenergia-termelés arányát tekintve 2024-ben világelső Magyarország energiaellátása szempontjából is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×