Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 18. vasárnap Piroska

"Vegyék fel Svájcot is az adóparadicsomok listájára!"

Svájcot is vegyék fel az adóparadicsomok listájára - sürgeti a német pénzügyminiszter. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által összeállított névsorban csupán három törpeállam: Andorra, Liechtenstein és Monaco szerepel.

A pénzügyi válság szinte kapóra jött az úgynevezett adóparadicsomok ellen már régóta szervezkedő országok számára. Párizsban tartott értekezletükön felkérték a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetet, hogy dolgozza át azon országok listáját, amelyeknek bankrendszere lehetővé teszi külföldi állampolgárok számára az adótörvények kijátszását, illetve az így szerzett pénzösszegek titkos számlákon történő elhelyezését.

Jelenleg három európai országot sorol fel a szervezet, de a párizsi konferencián résztvevő német pénzügyminiszter követelte, hogy Svájcot is vegyék fel a jelenleg csupán Andorrát, Liechtensteint és Monacót említő feketelistára.

Mint Peer Steinbrück kifejtette: azáltal, hogy az adóparadicsomok elzárkóznak bármilyen közlés elöl a külföldi bankbetéteket illetően, számos ország költségvetése több milliárd euró adóbevételtől esik el.

Valamivel békülékenyebb hangnemet ütött meg a konferencia vendéglátója, Eric Wört francia pénzügyminiszter, aki ugyan leszögezte, hogy a banktitoknak is van határa, de elismerte, hogy Svájc a közelmúltban már módosított korábbi elutasító álláspontján.

Némi meglepetést keltett, hogy Svájc és a banktitok terén szintén egyéni utat követő Luxemburg lemondta részvételét a párizsi értekezleten, amiből a német pénzügyminiszterhez közelálló körök arra következtetnek, hogy a berni kormány egyelőre nem óhajt változtatni a gyakorlatán.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amikor az örökkévalóság jó üzlet volt – és amikor végzetes hiba

Amikor az örökkévalóság jó üzlet volt – és amikor végzetes hiba

1759 szilveszterének estéjén egy ír sörfőző olyan szerződést írt alá, amelynek a vége ma is beláthatatlan. Alig másfél évszázaddal később hasonlóan hosszú megállapodások olajról, csatornákról és birodalmi érdekekről egész országok jövőjét kötötték meg. A rendkívül hosszú szerződések egyszerre ígérnek stabilitást és hordoznak katasztrófát. A döntő kérdés nem az időtáv, hanem az, hogy a megállapodás tud-e együtt élni egy változó világgal.

„Nem számítok katonai intervencióra Grönlandon" - közölte az amerikai képviselőház elnöke

Mike Johnson a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorában úgy fogalmazott: Grönland nem az Egyesült Államok területe, de a Dániához tartozó autonóm sziget földrajzi elhelyezkedése okán stratégiai fontosságú "nemcsak az Egyesült Államok, hanem a világ összes szabadságszerető népe számára".
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×