Infostart.hu
eur:
355.56
usd:
311.49
bux:
142467.45
2026. július 11. szombat Lili, Nóra

Féltik az európai atomfegyverek biztonságát

Az amerikai légierő tanulmánya szerint az Európában lévő amerikai atomfegyver-raktárak többsége nem felel meg a Pentagon által előírt minimális biztonsági követelményeknek.

Az Amerikai Tudósok Társaságának internetes honlapján közzétett dokumentum azután készült, hogy tavaly augusztusban a légierő egyik bombázója - tévedésből - hat, atomtöltettel felszerelt robotrepülőt utaztatott át az Egyesült Államok felett.

A szervezet becslése szerint Európában mintegy 200-350 amerikai atombomba található. Egy részük a németországi Rajna-Pfalz tartománybeli Büchelben, a többi Belgiumban, Hollandiában, Nagy-Britanniában, Olaszországban és Törökországban van.

A tanulmány szerint különböző problémák vannak a raktárak biztonsági rendszerében, az építményeket övező kerítések állapotában, valamint a raktárépületek stabilitásában is.

Címlapról ajánljuk
Brüsszel szemét is kilophatják a közpénzcsalók, mert inkább oda se néznek

Brüsszel szemét is kilophatják a közpénzcsalók, mert inkább oda se néznek

Az Európai Bizottság papíron egy átfogó csalásellenes rendszert alkalmaz, amely követi a nemzetközi jó gyakorlatokat, de az intézkedések jelentős része azonban túl általános, nehezen mérhető, és gyakran inkább az elvégzett feladatokat mutatja be, nem azok tényleges hatását – állapította meg az Európai Számvevőszék a friss jelentésében. A 2023–2026-os akcióterv 70 intézkedésének mintegy 70 százalékát ugyan befejezettnek találták, a főigazgatóságok saját feladatainak csak körülbelül 80 százalékát tudták a számvevők egyértelműen igazolni. A kockázatértékelés sem volt egységes: az 51 szervezeti nyilvántartásból 12 egyáltalán nem jelzett csalási kockázatot, a mesterséges intelligenciával előállított hamis dokumentumok veszélye pedig alig kapott figyelmet. A Bizottság a négy ajánlásból hármat teljesen elfogadott, és 2028-ig vállalta a kockázatelemzések frissítését, az akciótervek megerősítését, valamint olyan közös eredménymutatók kidolgozását, amelyek a valós hatást is mérik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×