Infostart.hu
eur:
355.03
usd:
312.65
bux:
138774.93
2026. június 25. csütörtök Vilmos

Rekordkorrupció: utasszállító gép volt a bónusz

A BAE Systems egy teljesen felszerelt utasszállító repülőgépet is ajándékba adott a szaúdi hadiipari megrendelés elnyerésében kulcsszerepet játszó Bandar bin Szultán herceg születésnapjára 1998-ban. A gép üzemeltetési költségeit jelenleg is a brit fegyvergyártó vállalat fizeti.

A csúcskategóriát képviselő négyhajtóműves, 75 millió fontba (mintegy 28 milliárd forint) kerülő Airbus 340-est a herceg kedvenc amerikaifutball-csapata, a Dallas Cowboys ezüst-kék színeire festették.

A repülőgép nem sokat állt a hangárban, egyebek mellett Karib-tengeri szigetekre, Rio de Janeiróba, Casablancába, Fokvárosba és Honoluluba repültek vele.

Bandar bin Szultán herceg ügyvédei szerint ugyanakkor a BAE az Airbust a fegyverüzlet részeként szállította le a szaúdi légierő számára, annak üzemeltetése és karbantartása a megállapodás részét képezte, így nem tekinthető korrupciógyanús ajándéknak.

A herceg egyébként is tagadja, hogy több mint egymilliárd font (mintegy 380 milliárd forint) értékben kapott volna kenőpénzt és szolgáltatásokat a BAE Systemstől az üzlet létrejöttének elősegítéséért.

Szelet vet, Tornádót arat

Először a BBC televízió politikai háttérműsora számolt be arról, hogy a brit BAE Systems tíz esztendőn át évente 120 millió fontot utalt át Szaúd-Arábia volt washingtoni nagykövetének, Bandar bin Szultán hercegnek, a szaúdi trónörökös fiának, akinek kulcsszerepe volt a brit hadiiparnak juttatott eddigi legnagyobb értékű megrendelésben.

Szaúd-Arábia 1985-ben írt alá szerződést a brit céggel, amelytől egyebek mellett százhúsz darab Tornado típusú vadászbombázót rendelt. Az üzlet értéke 43 milliárd font, vagyis - mai árfolyamon - 16 ezer milliárd forint volt.

A felmerült korrupciós gyanú miatt a szerződéseket a nagy értékű csalások felderítésére szakosodott brit hatóság (Serious Fraud Office, SFO) vizsgálni kezdte, ám a kormány ezt a nyomozást leállíttatta az év végén, miután nem hivatalos értesülések szerint Szaúd-Arábia kilátásba helyezte a hatalmas értékű szerződés és a terrorellenes együttműködés felmondását, sőt a kétoldalú diplomáciai kapcsolatok megszakítását is.

Korábbi információk szerint a megállj parancsot nem a kormány, hanem Lord Goldsmith főállamügyész adta ki, de ő legutóbb tagadta, hogy utasította volna az SFO-t.

Azt viszont elismerte, hogy információkat tartott vissza a Nemzetközi Gazdasági és Fejlesztési Szervezet (OECD) korrupcióellenes vizsgálatától, nehogy nemzetbiztonsági szempontból érzékeny információkhoz jussanak más államok tudomására.

Vizsgálat vizsgálat hátán

Csütörtöki hírek szerint az angol-walesi igazságszolgáltatás egykori legfőbb elöljárójának vezetésével indul független vizsgálat, amelyet a BAE Systems kezdeményezett értékesítési eljárásainak feltárására.

Emellett az Egyesült Államokban is kivizsgálják az ügyletet, a külföldi korrupciós ügyekkel foglalkozó törvény alapján.

Ez komoly következményeket jelenthet a brit cég számára, amely több amerikai hadiipari vállalat megvételre törekszik és a Pentagon legnagyobb szállítójává kíván válni.

Címlapról ajánljuk

A mexikóiak jobban ünnepelték a kapuscserét, mint a góljaikat

Még csak melegített, amikor már majdnem felrobbant a mexikóvárosi Azték Stadion: nagyjából nyolcvanezren várták, hogy pályára lépjen a nagy kedvenc, a 41. évében járó Guillermo Ochoa. A 153-szoros válogatott kapus (Lionel Messihez és Cristiano Ronaldóhoz hasonlóan) a hatodik világbajnokságán szerepel, ezekből a negyedik, amelyen pályára is lépett. Ami a válogatottat illeti, alighanem utoljára.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Az EU az utolsó előtti pillanatban van, hogy megmentse azt, amiben még mindig a legjobb

Az EU az utolsó előtti pillanatban van, hogy megmentse azt, amiben még mindig a legjobb

Európa még mindig a világ egyik legerősebb biotechnológiai kutatóbázisa, de egyre több innováció és vállalkozás vándorol az Egyesült Államokba vagy Kínába. Az Európai Bizottság által előkészített biotechnológiai rendelet célja, hogy az uniós kutatási eredményekből Európában szülessenek sikeres vállalatok és új terápiák. Várhelyi Olivér egészségügyi biztos szerint a kontinens az „utolsó pillanatban” van ahhoz, hogy leküzdje hátrányait, ehhez azonban az itt kinevelt kutatók megtartására és a magántőke jelentős mértékű mozgósítására van szükség, mivel kizárólag uniós forrásokra támaszkodva lehetetlen megnyerni a globális innovációs versenyt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×