Infostart.hu
eur:
355.03
usd:
312.65
bux:
138774.93
2026. június 25. csütörtök Vilmos

Felavatták a világ leghosszabb alagútját

Svájcban felavatták a világ leghosszabb felszíni alagútját, a 35 kilométeres Lötschberg-alagutat.

A nyolc év alatt, 4,3 milliárd svájci frankból, vagyis több mint 650 milliárd forintból elkészült híd kevesebb mint két órára rövidíti a jelenleg háromórás vonatutat Németország és Olaszország között.

Az alagúton naponta 43 személy- és 72 tehervonat halad majd át, akár 250 illetve 160 kilométeres óránkénti sebességgel.

Az eddigi felszíni csúcstartó a 26,5 kilométeres japán Hakkoda-alagút volt. A világ összes alagútját figyelembe véve az első helyezett ugyancsak japán építés, a tengeralatti Seikan-alagút, a második a brit-francia Csatorna-alagút.

A Lötschberg felszíni alagutak közti világelsőségét várhatóan 2017-ig megőrzi, amikor a tervek szerint Svájcban átadják az 57 kilométeres Gotthard-alagutat.

Címlapról ajánljuk

A mexikóiak jobban ünnepelték a kapuscserét, mint a góljaikat

Még csak melegített, amikor már majdnem felrobbant a mexikóvárosi Azték Stadion: nagyjából nyolcvanezren várták, hogy pályára lépjen a nagy kedvenc, a 41. évében járó Guillermo Ochoa. A 153-szoros válogatott kapus (Lionel Messihez és Cristiano Ronaldóhoz hasonlóan) a hatodik világbajnokságán szerepel, ezekből a negyedik, amelyen pályára is lépett. Ami a válogatottat illeti, alighanem utoljára.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Az EU az utolsó előtti pillanatban van, hogy megmentse azt, amiben még mindig a legjobb

Az EU az utolsó előtti pillanatban van, hogy megmentse azt, amiben még mindig a legjobb

Európa még mindig a világ egyik legerősebb biotechnológiai kutatóbázisa, de egyre több innováció és vállalkozás vándorol az Egyesült Államokba vagy Kínába. Az Európai Bizottság által előkészített biotechnológiai rendelet célja, hogy az uniós kutatási eredményekből Európában szülessenek sikeres vállalatok és új terápiák. Várhelyi Olivér egészségügyi biztos szerint a kontinens az „utolsó pillanatban” van ahhoz, hogy leküzdje hátrányait, ehhez azonban az itt kinevelt kutatók megtartására és a magántőke jelentős mértékű mozgósítására van szükség, mivel kizárólag uniós forrásokra támaszkodva lehetetlen megnyerni a globális innovációs versenyt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×