Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Visszatér a Földre az első magyar űrturista

Szombaton tér vissza a Földre az első magyar űrturista. Charles Simonyi a tervezettnél egy nappal tovább maradt a Nemzetközi Űrállomáson.

"Búcsúreggelivel" köszönt el szombat reggel a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) maradó társaitól Charles Simonyi amerikai-magyar űrturista és a vele a Földre visszatérő két profi űrhajós, az orosz Mihail Tyurin és az amerikai Michael Lopez-Alegria.

Charles Simonyi - aki sorrendben a világ ötödik űrturista - 11 nappal ezelőtt érkezett az ISS-re az űrállomás új állandó személyzetével, két hivatásos orosz űrhajós, Fjodor Jurcsihin és Oleg Kotov társaságában, akikkel egy ideig még az űrben marad az amerikai Sunita Williams űrhajósnő is.

A most hazatérő Tyurin és Lopez-Alegria csaknem hét hónapot, 215 napot dolgozott az űrállomáson.

Az orvosok javaslatára, tekintettel a szombati nehéz munkanapra pénteken az űrhajósok korán, már közép-európai idő szerint déli 12 előtt lepihentek, s valamivel éjfél előtt keltek.

Az utolsó közös étkezésük az ISS munkarendje szerint ebéd volt, habár inkább "búcsúreggelinek tekinthető, hiszen magyar idő szerint reggel öt órakor került rá sor.

Közép-európai idő szerint reggel 6 óra 40 perckor Simonyi és a hazatérő két kozmonauta nekilátott a Szojuz TMA-10 űrhajó felkészítéséhez a visszatérésre: ellenőrizték a műszereket és berendezéseket, átpakolták a tudományos kutatások eredményeit, amelyet már a Földön elemeznek tovább

A Szojuz fedélzeti nyílásait közép-európai idő szerint 8 óra után néhány perccel zárták le, de az űrhajó csak három órával később, 11 óra 11 perckor vált le az űrállomásról. A kazahsztáni földet érés kitűzött időpontja 14 óra 30 perc, helyszíne Dzsezkazgantól 135 kilométernyire északra fekszik.

A visszatérést eredetileg péntekre tervezték, de egy nappal elhalasztották, mert áradások miatt módosítani kellett Szojuz-kapszulájuk kazahsztáni leszállásának helyszínét.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×