Infostart.hu
eur:
385.16
usd:
328.49
bux:
121282.66
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén

Nicolae Vacaroiu az ideiglenes román államfő

A román alkotmánybíróság jóváhagyta a parlament döntését, hogy Nicolae Vacaroiu szenátusi elnök legyen az ideiglenes államfő Traian Basescu csütörtöki felfüggesztése miatt.

Kozsokár Gábor alkotmánybíró elmondta: a taláros testület megállapította, hogy megvannak Traian Basescu helyettesítésének feltételei, így Nicolae Vacaroiu szenátusi elnök lesz az ideiglenes államfő. Az alkotmány szerint a szenátus élén álló személy Románia második legfontosabb közjogi méltósága.

A pénteki román sajtó részletesen foglalkozik Basescu felfüggesztésével, amely példátlannak számít Románia rendszerváltás utáni történetében. A lapok emlékeztetnek, hogy Nicolae Vacaroiu a Szociáldemokrata Párt (PSD) egyik prominens képviselője, aki Ion Iliescu volt államfő egyik bizalmasa, és ennek a viszonynak köszönhetően tölthette be Vacaroiu Románia miniszterelnöki posztját 1992 és 1996 között.

Meglehetősen vitatott mandátumának eredményessége. A bukaresti lapok emlékeztetnek, hogy elodázta a reformintézkedések meghozatalát, s ezzel elmélyítette az akkor még ingatag román piacgazdaság válságos helyzetét.

Még nem lehet tudni, hogy pontosan milyen irányba halad a jelenlegi romániai belpolitikai harc, hiszen Traian Basescu nem nyilatkozott arról, hogy lemond-e vagy sem.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Az a focista válik igazán meghatározó szereplővé – főleg Angliában –, aki időben felveszi a ritmust, jól beilleszkedik, sokan követik őt a közösségi platformokon és tömegesen megvásárolják a mezét – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, a Tóth Alexéhez hasonló transzferekhez komoly nemzetközi kapcsolatok szükségesek, amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy sportmenedzsment szempontjából is sokat fejlődött a magyar futball.

Agrárkamara: a Mercosur-megállapodás csak az egyik tragédia, amely a mezőgazdaságra zúdul

Cseh Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara külügyekért felelős alelnöke az InfoRádióban kedden elmondta, egy hete még semmi esélyt nem adott volna, hogy a gazdák nyomásgyakorlása eredményt hoz, de egy hét alatt jelentős változás történt az európai közvéleményben.
Általános undor kezd kialakulni az amerikai eszközökkel szemben

Általános undor kezd kialakulni az amerikai eszközökkel szemben

Hatottak a Donald Trump által belengetett vámfenyegetések és Grönland elfoglalásának megerősítése, a piacok nem fogadták jól, és ma is lefelé tartanak. Az európai lefordulás után egyre nagyobb az esés az amerikai részvénypiacokon, az emelkedést korábban vezető nagy tech papírok, az Nvidia, a Tesla, az Amazon, a Microsoft ma mind lefordultak. Közben gyengül a dollár, emelkednek az állampapírhozamok. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×