Infostart.hu
eur:
381.93
usd:
322.08
bux:
125061.81
2026. január 26. hétfő Paula, Vanda

Törökország segíteni akar az EU-nak

Európa problémái sokkal hatékonyabban oldhatók meg Törökország bevonásával és támogatásával. Törökország uniós tagságával Európa globális jelentősége megnőhet, és bebizonyosodhat, hogy a világban nincsenek áthatolhatatlan kulturális és vallási ellentétek- hangsúlyozta Ali Babacan török gazdasági miniszter.

A politikus emlékeztetett arra, hogy a törökök számára ma sem egyértelmű, hogy a ciprusi rendezési terv kudarca ok vagy csupán ürügy volt a csatlakozási tárgyalások befagyasztására, ám egyúttal bejelentette: a tavaly egyedüliként lezárt, a tudományos kutatásokkal foglakozó fejezet után Törökország az idén négy újabb fejezet megnyitására kapott meghívást.

Áprilisban Törökország saját maga által felállított csatlakozási programot vázol fel az EU-nak, ennek teljesítésével 2013-ig meg tud felelni a csatlakozási követelményeknek.

Ellentétben a közép-európai országokkal, Törökország nem kapott csatlakozási céldátumot, ezért a kormányzat maga ütemezi a reformokat, hiszen a csatlakozástól függetlenül az országnak kétségbeesett szükséglete a modernizálódás - tette hozzá a főtárgyaló.

Ali Babacan szerint az arab világnak is be tudják bizonyítani, hogy a modern európai állam és az iszlám megfér egymás mellett.

Ciprussal kapcsolatosan a főtárgyaló a törökök kiábrándultságát hangsúlyozta, amiért a ciprusi görögök a népszavazáson elvetették a rendezést, hozzátéve, hogy a törökök Európa iránt érzett rokonszenve is megcsappant a ciprusi kudarc miatt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Kőeső esett Hawaii-on

A Kilauea vulkáni területen lévő Halema’uma’u kráterben 2024. december 23-án kezdődött egy pulzáló, azaz kisebb szünetekkel elválasztott kitöréssorozat, aminek szombaton sorrendben már a 41. felvonása volt. A sziget keleti részén egész nap hulltak kisebb-nagyobb, akár néhány centiméteres nagyságot is elérő vulkáni kőzetdarabok, ami miatt utakat is le kellett zárni. Ezek a kőzetdarabkák két, 500 méter magasra felcsapó lávaszökőkútból származtak.
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Folytatódnak a béketárgyalások, északon nyomulnak az orosz katonák - Vasárnapi híreink az ukrán frontról percről percre

Folytatódnak a béketárgyalások, északon nyomulnak az orosz katonák - Vasárnapi híreink az ukrán frontról percről percre

A hétvégén véget ért az első háromoldalú béketárgyalás Abu Dzsabiban Oroszország, Ukrajna és az Egyesült Államok közt, a folytatás február 1-jén várható. Oroszország közben a szárazföldön támadásba lendült: Kosztantynivka, Huljajpole térségében heves harcok dúlnak, északon, Harkiv megyében pedig Vovcsanszk térségében indult offenzíva. Az orosz csapásmérő erők továbbra is intenzív támadás alatt tartják az ukrán áramellátó rendszert, Kijevben a fűtésrendszerrel, ivóvízellátással is gondok vannak. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború vasárnapi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×