Infostart.hu
eur:
364.17
usd:
315.81
bux:
146688.57
2026. augusztus 3. hétfő Hermina

Az óvszert tanulmányozza a Vatikán

Tanulmányt készített a Vatikán az óvszer használatának hatásairól. A katolikus egyház ellentétesnek tartja tanításaival a fogamzásgátlást, így a gumi használatát sem támogatja. Az egyre terjedő AIDS miatt ugyanakkor emiatt számos bírálatot is kapott.

Az elemzés elkészült, ám a közvélemény egyelőre csak találgathat: mit is tartalmaz az a tanulmány, amelyet a katolikus egyház készített a gumióvszer használatáról. A dokumentum azt vizsgálja, milyen szerepet tölt be a kondom az AIDS és a HIV-vírus elleni küzdelemben.
A tanulmány elkészítését XVI. Benedek pápa kérte. A világban egyre nagyobb gondot jelent a szexuális érintkezéssel is terjedő AIDS. Szakemberek szerint az óvszer használata segíthet megfékezni a kór terjedését. Az egyház viszont ellenzi a fogamzásgátlást, mivel az ellentétes tanításaival. A betegség megelőzésére önmegtartóztatást és hűséget ajánl.

A most elkészült dokumentumot, a kiszivárgott hírek szerint, a Hittani Kongregáció kapta meg. A testület megvizsgálja, és csak ezután továbbítja a katolikus egyházfőnek a mintegy 200 oldalas írást, amelyet tudósok és teológusok mellett egészségügyi dolgozók jegyeznek.

Annyit lehet csak tudni, hogy a tanulmány tudományos és erkölcsi szempontból is megvizsgálja a kérdéskört. A Vatikán eddig ellenezte az óvszerhasználat támogatását. Úgy vélte: ha zöld jelzést ad ehhez, akkor azzal promiszkuitásra bíztatná az embereket.

Ugyanakkor az egyre terjedő AIDS is komoly gondot jelent. Több bíboros is kritikát fogalmazott meg az állásponttal kapcsolatban, és azt szorgalmazták, hogy hagyják jóvá az óvszer használatát, ezzel segítsék a fertőzés terjedésének megállítását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.08.03. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Energiakrízis: hamarosan teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű

Energiakrízis: hamarosan teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű

Vasárnap tovább fokozódik a hőség Magyarországon, a csúcshőmérséklet több helyen megközelítheti a 40 fokot. Paksnál reggel mínusz 133 centiméterre süllyedt a Duna, éjszaka pedig leállították a 4. blokk még működő turbinagenerátorát, így az atomerőműben már csak a 2. blokk termel, az is 50 százalékos teljesítménnyel. Az ország ezzel a teljes paksi leállás küszöbére került, miközben a következő napokban tovább nőhet az áramigény és fokozódhat a vízhiány. Cikkünk folyamatosan frissül a hőségkrízis és az energiaellátási helyzet legfontosabb fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×