eur:
415.45
usd:
403.11
bux:
79775.14
2025. január 4. szombat Leóna, Titusz
Nyitókép: Unsplash

Oeconomus: újra csúcson pörög a turizmus

A koronavírus-járvány a turisztikai és vendéglátóipari szektort érintette a legsúlyosabban, de a legfrissebb kutatások szerint 2023-ban az ágazati válság Európában megszűnt, sőt számos ország esetében a forgalom még a 2019-es szintet meg is haladta.

Horvátországban, Portugáliában és Görögországban a legnagyobb a turisztikai és vendéglátóipari szektor GDP-hez hozzájárulása az európai rangsor élmezőnyében – mondta az InfoRádióban Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. Görögország és Portugália esetében a bruttó hazai összterméknek körülbelül az ötödét, míg Horvátország esetében több mint a negyedét adja a turisztikai ágazat.

Észtország és Bulgária esetében csökkent a legnagyobb mértékben a turizmus hozzájárulása a GDP-hez. Mindkét országban még 2023-ban is körülbelül 25-30 százalékkal alacsonyabb volt a vendéglátóipari teljesítmény, mint a Covid előtti 2019-es évben, de a

27 uniós tagállamnak körülbelül a kétharmada már nagyobb turisztikai teljesítményt tudott elérni, mint a koronavírus-járványt megelőzően.

Magyarország a rangsornak az alsó középmezőnyében helyezkedik el. Tavaly a turisztikai szektor a GDP-nek a 7,4 százalékát adta. Horváth Sebestyén ismertetése szerint ezzel az értékkel olyan országokkal vagyunk egy mezőnyben, mint Finnország, Lettország vagy Svédország. A rangsor végén Írország, Lengyelország vagy Szlovákia szerepel 4-5 százalékos turisztikai részaránnyal.

2023-ban Magyarországra kicsit több mint 5,5 millió turista érkezett, ami lakosságarányosan 57 százalékot jelent, ezzel az értékkel az európai rangsorban hazánk az alsó harmadban található, például Bulgáriával vagy Svédországgal egy szinten. A rangsor élén álló Horvátországban a körülbelül 3,8 millió lakossághoz képest több mint 15 millió turista érkezett, így a lakossághoz viszonyítva 436 százaléknyi külföldi turista látogatott az Adriához 2023-ban.

Külföldi turisták visszaszorítása

Számos európai városból lehetett hallani, hogy a külföldi turisták problémát okoznak, mivel az ingatlanállomány jelentős részét lefoglalják és egyre több olyan civil kezdeményezés születik, amely próbálja visszaszorítani a rövid távú szálláskiadást és a külföldi turisták megjelentét. A kutató felidézte, hogy Budapesten a VI. kerületben idén tartottak erről népszavazást. Ismertetése szerint Terézvárosban lakásoknak körülbelül a 10 százalékát már rövid távú szálláskiadásra hasznosítják, és Budapest benne van a 30 leglátogatottabb európai város között, a 28. helyen.

"Több mint négymillió külföldi turista érkezik a fővárosba, ez a lakosságnak körülbelül a 260 százaléka ezzel az aránnyal megelőzzük Sevillát vagy Londont" – emelte ki Horváth Sebestyén.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Lemond az osztrák kancellár - Két út áll az államfő előtt
Most mi lesz?

Lemond az osztrák kancellár - Két út áll az államfő előtt

Karl Nehammer kancellár, a konzervatív Osztrák Néppát elnöke szombat este bejelentette, hogy a közeli napokban lemond mind kancellári, mind pártelnöki tisztségéről. Egyidejűleg közölte, hogy megszakították a koalíciós tárgyalásokat a szociáldemokrata SPÖ-vel.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×