1. Olcsóbb energia, megfizethetőbb élet
Ha véget ér a háború, annak első, szinte azonnali hatása az energiaárak mérséklődése lenne. Magyarország az egyik legsebezhetőbb ország ezen a téren, hiszen az energiájának nagy részét importálja, jelentős mértékben Oroszországból.
A háborús kockázati felár eltűnése gyors árcsökkenést hozna. Emiatt a vállalkozások is fellélegezhetnek, ugyanis csökkennének az energiaköltségeik. Ez pedig több pénzt hagyna a cégek kasszájában. Ezek a folyamatok segítenék az infláció csökkenését is, ami egyben alacsonyabb kamatokat is eredményezne.
2. Olcsóbb és gyorsabb szállítás
A háború lebénította Európa keleti áruforgalmát. Egy békés megállapodás felszabadítaná a logisztikai útvonalakat, amit Magyarország azonnal megérezne. Újra zavartalan lenne a közlekedés a keleti piacok felé. Egyben olcsóbb lenne a szállítás a Dunán, vasúton és közúton is.
Mindez csökkentené a fuvardíjakat és gyorsítaná a szállítást, ami kedvezőbb árakat jelentene a fogyasztóknak is. Egyben erősödne a magyar feldolgozó- és agráripar is, amely a fentiek miatt gyorsabban és olcsóbban juttathatja el termékeit a külpiacokra.
3. Kisebb kockázat, stabilabb forint
A háború alatt Közép- és Kelet-Európa megítélése romlott a tőkepiacokon, emiatt a magyar állam is drágábban jutott pénzhez. A béke ezt a terhet is csökkentené. Mérséklődne a magyar állampapírok kamattere, stabilizálódna, sőt, erősödne a forint, ami még inkább elősegítené a Magyar Nemzeti Bank kamatvágását.
Ezen folyamatok egyben fékeznék az importált inflációt, és növelnénk hazánk vonzerejét a külföldi befektetők között. Az FDI beruházások felpörgése jó hír lenne a magyar GDP, foglalkoztatás és bérek tekintetében is.
4. Újabb esély a keleti nyitás folytatására
A béke optimista forgatókönyve szerint feloldanák az Oroszország elleni szankciókat is. Ez Magyarország számára is új kapukat nyithatna. Visszatérhetne a magyar agrárexport Oroszországba, ami jelentősen támogatná a vidéki foglalkoztatást. Erősödhetne a magyar gépipar és gyógyszeripar keleti piaci részesedése is.
Mindez erős diverzifikációs hatással is járna, hiszen jelentősen csökkentené a magyar cégek függését a nyugati piacoktól. Ez pedig növelné hazánk válságállóságát is.
5. Részvétel Ukrajna újjáépítésében
Az ukrajnai háború vége egy új gazdasági korszak kezdetét is jelentheti, ahol az újjáépítés óriási lehetőségeket hozna Magyarországnak. A háború kárainak felszámolásában ugyanis komoly szerep hárul az építőipari és energetikai cégekre.
Magyarország kulcsszereplővé válhat a beszállítók terén is. Mindez új piacokat nyithat a környékbeli cégek számára. Az így keletkező új munkahelyek, ipari fejlődés, pedig egyértelműen segíthetné Kelet-Magyarország felzárkózását.
Összegezve egy békemegállapodás Magyarország számára egyértelműen fellendülést hozna. A biztos előnyök – olcsóbb energia, újraéledő kereskedelem, erősödő forint – már rövid távon is érezhetőek lennének. A hosszú távú kilátások pedig még ígéretesebbek: keleti exportpiacok visszatérése, magyar cégek aktív részvétele az újjáépítésben, és erősebb gazdasági pozíció a térségben. A kérdés már csak az: kihasználjuk-e ezt az egyszeri történelmi lehetőséget, vagy elszalasztjuk.
A cikk szerzője Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője és a BCE docense







