eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Soha nem falta még így az energiát az emberiség

A globális primerenergia-fogyasztás 620 exajoule-s (EJ) rekordot ért el 2023-ban. A zöld átállás pedig úgy tűnik, még mindig csak "szólam" a világban.

Újabb rekordot döntött a világ energiafogyasztása - olvasható a Piac és Profit cikkében.

A globális primerenergia-fogyasztás 620 exajoule-s (EJ) rekordot ért el 2023-ban, szemben az ugyancsak rekorder 2022-es 607 exajoule-val. Immár második éve dőlnek meg a korábbi fogyasztási mennyiségek.

Az Energy Institute szerint a fosszilis tüzelőanyagok az energiamix 81 százalékát tették ki.

A gazdaság szén-dioxid-mentesítésére tett erőfeszítések ellenére a fosszilis tüzelőanyagok 2023-ban még mindig a globális energiamix több mint 80 százaléka felett voltak.

A világ energiafogyasztásának 32 százalékáért a szén volt felelős, ezt követi a földgáz (26 százalék), majd az olaj (23 százalék).

A globális széntermelés tavaly rekordmagasságot, 179 EJ-t ért el, meghaladva a korábbi, 2022-ben felállított rekordot. Az ázsiai-csendes-óceáni térség a világ széntermelésének közel 80 százalékáért felelős, ehhez Ausztrália, Kína, India és Indonézia is jelentős mértékben hozzájárult.

A globális szénfogyasztás is tovább emelkedett, és először haladta meg a 164 EJ-t.

Továbbra is Kína a legnagyobb szénfogyasztó, a világ teljes fogyasztásának 56 százalékát adja. 2023-ban azonban India szénfogyasztása először haladta meg Európa és Észak-Amerika összesített mennyiségét.

A megújulók részesedése a teljes primerenergia-felhasználásból elérte a 14,6 százalékot, ami 0,4 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az atomenergiával együtt a teljes primerenergia-felhasználás nagyjából 19 százalékát tették ki.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×