eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Hungarian coat of arms in the new 10000 forint banknote
Nyitókép: dobok/Getty Images

Meglepetést is okozhat az MNB a kamatcsökkentéssel

Az elmúlt napok piaci eseményei nem erősítették a forint árfolyamát, kedden pedig a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának kamatdöntő ülése lehet hatással a hazai fizetőeszköz árfolyamának alakulására – mondta az InfoRádióban a Kaszab Balázs, a Portfolio elemzője.

Jelenleg az a 397–398 szinteken billeg a forint jegyzése az euróval szemben. Ugyan a múlt hét elején rövid időre úgy tűnt, hogy a jegybanktörvény módosításának elnapolásával képes lehet tartósabban is erősödni a forint, ezek a remények hamar szertefoszlottak annak következtében, hogy az amerikai jegybank múlt szerdai üzeneteit követően erősödni kezdett a dollár, ami a feltörekvő piaci deviza révén a forintnak sem jelentett sok jót – fogalmazott az InfoRádióban Kaszab Balázs.

Azzal kapcsolatban, hogy mi az, ami a következő napokban hatással lehet a hazai fizetőeszköz árfolyamára, a Portfolio munkatársa elmondta: nagyobb elmozdulások a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának kedd délutáni, kamatdöntő ülése előtt nem várhatók; a februári 100 bázispontos csökkentés után, illetve az elmúlt hetek markáns gyengülésének hatására most nem számíthatunk ekkora vágásra – jegyezte meg. Az elemzők többsége szerint legnagyobb esélye egy 75 bázispontos csökkentésnek van, de vannak olyanok, akik egy 50 bázispontos vágást sem tartanak elképzelhetetlennek.

Ami a továbbiakat illeti, várakozások szerint a második negyedévtől kezdődően lassíthat a kamatvágási tempóján a jegybank, az eddigi 75 százalékpontos vágások helyett mindössze 50 bázispontos vágásokra kerülhet sor – tette hozzá az elemző, aki szerint a lassítást leginkább a februári szavazást követő piaci turbulenciák tanulságai, illetve az inflációs kockázatok teszik indokolttá.

Február végén, az előző kamatdöntés után a jegybank alelnöke, Virág Barnabás elmondta: 2024 közepére a piaci várakozások 6-7 százalék közötti kamatszintet jeleznek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×