Infostart.hu
eur:
354.14
usd:
311.07
bux:
139790.13
2026. június 29. hétfő Péter, Pál
Nyitókép: Pixabay

Le kell nyomni a torkunkon az új kenyérárat

4 év alatt a nettó átlagkereset 60 százalékkal nőtt, a pékárué viszont 200-250 százalékkal. Még az élelmiszereken belül is kiugróan drágult a kenyér.

A példátlan kenyérinflációról készített összeállítást a Portfolio.

A kenyerek ára a KSH adatai szerint tavaly átlagosan 35,6 százalékkal nőtt itthon éves alapon, míg az egyéb péksüteményeké 29,6 százalékkal. Ez magasabb a 25,9 százalékos teljes élelmiszer-inflációnál és duplája a teljes fogyasztói árindexnek.

Egy kiló fehér kenyér ára hosszú időn át 200 és 300 forint között mozgott, 2007-től egészen 2018-ig. 2019-ben átlépte a 300 forintot, 2021-ben a 400-at, tavaly előtt a 600-at, tavaly pedig már a 900-at, lehettek tehát 1000 forint feletti árak is egyes helyeken - jegyzi meg a portál.

A zsemleár is hosszú évekig 20 forint alatt maradt, de tavalyelőtt már 50, tavaly 68 forint volt.

A lap még azt is megjegyzi, hogy 2019 után 4 év alatt a nettó átlagkereset 60 százalékkal nőtt, a kenyérár viszont 2-2,5-szeres mértékben:

  • egy átlagos magyar fizetésből 2019-ben még 763 kilogramm kenyérre, vagy 9 440 darab zsömlére futotta
  • tavaly azonban már csak 412 kiló kenyér és 5 588 zsemle fért bele.

A V4 országok körében a kenyér drágulása magasabb volt mint az uniós átlag, de a magyar ütemtől messze elmaradt. Hozzánk legközelebb a lengyel áremelkedés áll, de az is csak 73 százalékos 2019 elejéhez viszonyítva. Hasonló a kép, ha Romániával, Horvátországgal és Szlovéniával vetjük össze a magyar kenyérdrágulást. Ebben a csoportban Horvátország a második 60 százalékos emelkedéssel.

Címlapról ajánljuk
Robotokkal, világrekorder hidakkal, kvantumműholdakkal mutat utat Kína

Robotokkal, világrekorder hidakkal, kvantumműholdakkal mutat utat Kína

Kínát sokáig a világ gyáraként emlegettük, ám mára az ország sokkal több lett. A világ leghosszabb hídja, a legnagyobb nagysebességű vasúthálózata, a napelemgyártás origója, melyben ma már több mint kétmillió ipari robot dolgozik és van kvantumműholdja is jól mutatja, hogy Kína ma már nemcsak termel, hanem irányt is mutat.

Csoda, ha nem tűnik el a Velencei-tó a nyár végére, döbbenetes fotók érkeztek

Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízállása: az agárdi mérőállomáson mindössze 47 centiméteres vízszintet rögzítettek, ami jelentősen elmarad az ideálisnak tekintett 130 centimétertől.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×