eur:
410.87
usd:
392.14
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

PwC-felmérés: jelentős GDP-növekedést várnak a hazai vállalatvezetők

Optimistábbak a magyarországi cégvezetők, mint egy évvel korábban – derült ki a PwC legújabb vezérigazgatói felméréséből, amelyről Lőcsei Tamás, a cég Magyarország vezérigazgatója beszélt az InfoRádióban.

A csaknem 300 hazai vállalatvezetővel készült személyes interjúból kiderült, hogy a tavalyi rekord pesszimista év után a többség gyorsulásra számít: a világgazdaság húzóerejének erősödésében 54, a magyar gazdaság növekedési ütemének gyorsulásában 60 százalékuk hisz. Lassulást globálisan és magyar viszonylatban is csak 22 százalékuk jósol, szemben a tavalyi adattal, amikor itthon 85 százalékuk várt visszaesést – mondta Lőcsei Tamás.

A magyarországi vezérigazgatók mind a világgazdaság, mind a magyar gazdaság szempontjából erősebb évet várnak – tette hozzá. A 2023-as adatokat nézve az sem meglepő – folytatta Lőcsei Tamás –, hogy 60 százalékuk úgy gondolja: a magyar gazdaság az idén már gyorsabban fog növekedni, mint tavaly.

A kockázatokról szólva, a PwC magyarországi vezérigazgatója az inflációt említette az első helyen, de ahogy egész Kelet-Európában, Magyarországon is a geopolitikai konfliktusokat szintén komoly kihívásnak tekintik a vállaltok vezetői. Hasonlóan magas kockázatúnak tartják a kibertámadások lehetőségét és a makrogazdasági kihívásokat is. Viszont a környezetvédelem mindössze csak 13 százalékukat aggasztja.

A vezérigazgatókat arról is kérdezték, mire számítanak a magyar gazdaságban 2024-ben. Míg egy évvel ezelőtt 421 forintos euróárfolyammal kalkuláltak, az idén ennél kedvezőbb, 394 forintos átlagárfolyamot várnak. Az inflációs várakozások is kedvezőbbek az idén, mint tavaly voltak: 2023-ra 15 százalékos pénzromlást jósoltak a cégek vezetői, ami aztán a valóságban 17 százalék lett. Erre az évre azonban csak 8 százalékot jósolnak, igaz, például a Magyar Nemzeti Bank ennél azért jóval jobb inflációt vár – tette hozzá a PwC magyarországi vezérigazgatója.

A GDP növekedését a vezérigazgatók 1,7 százalék körül várják, míg tavaly csupán 0,5 százalékos emelkedést prognosztizáltak,

de még ez a becslés is túl optimistának bizonyult. Lőcsei Tamás azt is elmondta, hogy összességében a megkérdezett vezérigazgatók jóval kedvezőbbnek ítélik meg a magyar gazdaság idei kilátásait, mint egy évvel ezelőtt. Még hozzátette: ő a cégvezetők 1,7 százalékos várakozásánál is magasabb arányú hazai GDP-emelkedést remél 2024-ben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×