Szeptemberben 403 milliárd forinttal nőtt a háztartások különböző hazai kibocsátású pénzügyi eszközökben tartott összvagyona, amely ezzel már súrolja a 22 ezermilliárd forintot a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint.
A vg.hu azt számolta ki, hogy ezen belül hogyan oszlottak el a befektetések.
Kilenc hónap alatt 3690 milliárd forintnyi lakossági megtakarítás vándorolt állampapírba és egyéb kötvényekbe, a pesti tőzsdén jegyzett hazai vállalatok részvényeibe és befektetési alapokba. Ez az összeg több mint kétszer akkora, mint amennyit tavaly egész évben lekötöttek ilyen eszközökben a magyar kisbefektetők.
Az első őszi hónapban ezen túlmenően a hozamokra is lehetett támaszkodni,
a piaci árfolyamok 120 milliárd forinttal növelték a befektetések értékét.
A szeptemberi bővüléssel együtt immár kerek egy év óta hódít meg újabb csúcsot a lakosság kezében lévő értékpapírvagyon.
A lakossági értékpapírpiacon favoritnak számító állampapírt ezúttal beelőzték a befektetési alapkezelők, akiknél 150 milliárd forintot fektettek be a háztartások, míg az államadósság finanszírozásába „csupán” 101 milliárd forinttal szálltak be szeptemberben – állapítja meg a lap.
A lakosság befektetési alapokban tartott összvagyona így bő 3 százalékkal minden korábbinál magasabbra, 7967 milliárd forintra ugrott.
Közben szeptember végére átlépte a 12 ezermilliárd forintot a hazai háztartások állampapírvagyona, korábban még soha nem járult hozzá a lakosság ennyivel az államadósság finanszírozásához.