A szerdán megjelent jogszabály tisztázták java részben a 2023. szeptember 7-ig háztartási méretű kiserőmű telepítését elkészíttető, de legalább megrendelő felhasználók számára, hogy az üzembe helyezéstől számított tíz éven át a kedvező éves szaldóelszámolásban maradhatnak (az elfogyasztott és a megtermelt villamos energia alapján számolnak el a szolgáltatóval), már csak a rendszerhasználati díjak elszámolása terén maradt némi bizonytalanság.
Azok viszont, akik csak most döntenek napelemes rendszer telepítése mellett, csak a bruttó elszámolást választhatják január elsejét, itt viszont a legfontosabb kérdés, hogy az MVM milyen áron vásárolja meg a megtermelt áramot. Erről hivatalos információ eddig nem jelent meg, a szerdai Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, "annál korrektebb árazás nincsen, mint az, hogy ugyanannyiért veszi az MVM az áramot egy magánszemélytől, aki napelemmel állította azt elő, mint mondjuk a paksi atomerőműtől
Az Index megkereste az Energiaügyi Minisztériumot, hogy tisztázza, a napelemes árképzésbe hogyan kerül be a paksi atomerőmű. "A bruttó elszámolási rendszerben alkalmazandó átvételi ár meghatározásának egyik kiindulópontja, hogy a magyar családok a rezsivédelemnek köszönhetően Európában a legolcsóbban jutnak áramhoz. A legkorrektebb árazás az, ha az MVM ugyanannyiért veszi az áramot egy napelemes termelő magánszemélytől, mint amennyiért egy lakossági felhasználó számára biztosítja, mondjuk, a paksi atomerőmű által termelt villamos energiát” – áll a tárca válaszában.
A portál szerint ebből egyértelműen következik, hogy a bruttó elszámolásban kilowattóránként öt fointért veszi majd át az áramot az MVM.
Jelenleg rezsicsökkentett áron kilowattóránként 35 forintért veszi egy átlagos fogyasztó az áramot – az A1-es kedvezményes kategóriában. Ebből az áram ára 5 forint, erre rakódik rá az általános forgalmi adó, illetve a rendszerhasználati díj.