Infostart.hu
eur:
355.62
usd:
305.69
bux:
131146.42
2026. május 26. kedd Evelin, Fülöp
Napelemet szerelnek a Zalasolar Kft. szakemberei a nagykanizsai református templom parókiája tetőszerkezetére 2019. március 4-én. A 12,6 kilowattos teljesítményű rendszer teljes mértékben fedezni fogja a templom és a parókia áramszükségletét.
Nyitókép: MTI/Varga György

Kiderült, mikor ér véget a napelemtilalom – de korai az öröm

Az éves szaldó elszámolást havi, vagy akár negyedórás rendszerességű elszámolás is felválthatja 2024-től Magyarországon a már meglévő háztartási napelemes rendszereknél.

A napelemes rendszereket üzemeltetőket foglalkoztató kérdés, hogy a 2024-től kötelező uniós rendelet értelmében ki kell-e lépnie annak a 200 ezer háztartási méretű kiserőmű (HMKE) üzemeltetőnek az egyetemes szolgáltatás jelentette merev rendszerből, hiszen jelenleg például az éves szaldó értelmében ugyanolyan áron táplálhatnak be a hálózatba, mint amilyen áron vételezhetik onnan az áramot. A Portfolio összefoglaója szerint az Energiaügyi Minisztérium válasza alapján arra lehet következtetni, hogy az érintettek maradnak az egyetemes szolgáltatásban.

A tárca közölte, „a szaldóelszámolás finomhangolása előkészítés alatt áll”, és olyan szabályozásra törekszenek, amely a saját áramfogyasztást csökkentő, öngondoskodó HMKE-tulajdonosokat csak a legindokoltabb mértékben érinti, mivel a kormány elkötelezett a rezsicsökkentés eredményeinek megvédésében.

Az egyértelmű a minisztériumi válaszból, hogy az uniós jogból fakadó új elszámolási módszertan szerint a termelt és vételezett villamosenergia-mennyiségek összegzése az új rendszer bevezetését követően már nem éves szinten, hanem havi vagy negyedórás rendszerességgel történik. Tehát akár negyedórás gyakoriságú elszámolási rendszer is jöhet, hiszen a napon belül termelt áram piaci díja igencsak nagyot tud ingadozni gyors ütemben amiatt, hogy durván felfutott a magyarországi naperőművi kapacitás.

A minisztérium megerősítette azt is, hogy októberben megkezdődhet a hálózati betáplálás átmeneti korlátozásának fokozatos feloldása. Ez tehát azt jelenti, hogy a tavaly ősztől elrendelt tiltás csak ott marad érvényben, ahol a hálózati korlátok még indokolttá teszik.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter napirend előtti beszéde az Országgyűlésben: más állami tisztségekre is kiterjedhet a 8 éves időkorlát

Magyar Péter napirend előtti beszéde az Országgyűlésben: más állami tisztségekre is kiterjedhet a 8 éves időkorlát

Megkezdődött az új országgyűlési ciklus harmadik parlamenti ülése, napirend előtt Magyar Péter felszólalásával. A kormányfő közölte: a 8 éves korlátot kiterjesztik más vezető állami tisztségekre is, hogy a pártérdek, a hatalmi érdek és a magánérdek jobban szétválasztható legyen. „Olyan ember ne jöjjön politikusnak, aki ebből akar meggazdagodni” – mondta. Megvolt az első komoly szócsata is, a frakcióvezetők reakciójára a miniszterelnök is válaszolt. Alaptörvény-módosítás is jön, felállítanak öt vizsgálóbizottságot is.
inforadio
ARÉNA
2026.05.26. kedd, 18:00
Zsidai Zoltán Roy
gasztronómiai szakember, a Zsidai-csoport tulajdonosa, ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×