eur:
407.67
usd:
358.3
bux:
87200.72
2025. április 17. csütörtök Rudolf
Nyitókép: Pexels.com

Felfoghatatlan nagyságú vagyonokat vihettek ki Magyarországról

Magyarország egyrészről adóparadicsom a cégeknek, de a hazai GDP közel 5 százalékát mentették ki a legvagyonosabbak - derül ki a Tax Justice Network friss jelentéséből.

A gazdasági jelentést a Portfolio ismertette. Ami a magyarországi helyzetet illeti, miközben hazánk is adóparadicsomnak tekinthető a 9 százalékos nominális társasági adóval, összességében még így is nagy vesztese az agresszív adótervezéssel élő cégek adóelkerülésének, valamint a gazdagabb magánszemélyek vagyonelrejtésének. Ennek eredménye ugyanis, hogy az alacsony adókulcs miatt Magyarországra mintegy 1137 millió dollárnyi nyereségátcsoportosítás érkezik.

A társasági adóval való visszaélés miatti éves adóveszteség évente 315,2 millió dollárnyi - 110,5 milliárd forintnyi - éves adóveszteséget okoz. Pontosabban ez az összeg azt az adóbevételt jelenti, amelyet a multinacionális vállalatok nyereségátcsoportosítási és egyéb adóelkerülési gyakorlata miatt a kormány nem tud beszedni.

Mindez a magyar bruttó hazai össztermék (GDP) 0,2 százalékát teszi ki.

A jelentés feltárja a magyar állampolgárok által birtokolt offshore pénzügyi vagyonok méretét is. Ennek egy fontos megállapítása, hogy a magyar állampolgárok offshore vagyona 7,7 milliárd dollárt, azaz 2765 milliárd forintot tesz ki, ez pedig a magyar bruttó hazai össztermék 4,7 százalékának felel meg.

A számítások szerint az offshore pénzügyi eszközök pedig évente 57,5 millió dollár (19,85 milliárd forint) adóbevétel-kiesést okoznak a költségvetésnek. Ez az adókiesés azt az elmaradt adóbevételt jelenti, amelyet a magyar kormány akkor szedett volna be, ha ezeket az offshore vagyonokat belföldi adóztatás alá vetették volna.

Címlapról ajánljuk

Hogyan lett egy Nyugaton tanult bankár Putyin amerikai nyitásának kulcsembere?

Húsvét előtt úgy tűnt, hogy hiába Donald Trump amerikai elnök igyekezete, nem jön össze a jelképes határidőre a 30 napos ukrajnai tűzszünet. Viszont a háttérben tovább folytatódott az amerikai–orosz enyhülés, amelynek egyik meghatározó alakjává lépett elő egy korábban szürke illetékes, Kirill Dmitrijev, az Orosz Külföldi Befektetési Alap vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.17. csütörtök, 18:00
Porogi András
történész, a Toldy Ferenc Gimnázium igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×