eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
architectural restoration and insulation of an old wall in a loft and selection of the color swatch - 3d renderingNote: the room does not exist in reality, Property model is not necessary
Nyitókép: archideaphoto/Getty Images

Komoly versenytársai lettek a téglaépületeknek – házpiaci körkép

Családi ház, mobilház, társasház vagy könnyűszerkezetes faház? Az ingatlanárak elszabadulása miatt a szakemberek szerint egyre inkább javasoltak az alternatív technológiák.

A klasszikusnak vagy hagyományosnak tekinthető téglaépítésű házak mellett mára számtalan alternatíva létezik a technológiai fejlődésnek köszönhetően. Vannak mobilházak, konténer- és könnyűszerkezetes házak, gyorsházak – hívta fel a figyelmet az InfoRádióban Sándor Tünde, a VG újságírója, aki minap megjelent cikkében szakértők segítségével járta körbe, hogy miből és hogyan lehet ma építkezni Magyarországon, és hogy mik az előnyei, hátrányai, és mennyire jók energetikai szempontból a különböző épületek.

Az úgynevezett szerelt technológiás házakról kiemelte: méretpontosak, nagy üzemben készülnek robottechnológiával, jól tervezhetők a költségeik, ráadásul nagyon gyorsan elkészíthetők. A viszonylag újdonságnak számító modulházakkal kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy elemenként is bővíthetők, illetve szűkíthetők szükség esetén.

A könnyűszerkezetes házakra kitérve megjegyezte, maga a fogalom elavultnak tekinthető, miután a manapság hagyományos technológiával épülő házaknak is már olyan modern építőanyagok lehetnek, hogy azokra is helytálló ezek ismérvei. A mobilházakat úgy kell elképzelni, mint egy lakókocsit, tehát kompletten ki lehet szállítani a közúton, míg a modulházak elemenként vásárolhatók, bővíthetők.

Határ a csillagos ég!

Az újságíró elmondása szerint az alternatív technológiákkal készül épületek energetika, fűtés és hőszigetelés szempontjából felveszik a versenyt a hagyományos téglaépületekkel, sőt, többet is tudhatnak. Egészen rezsimentes, karbantartást hosszú távon sem igénylő kivitelű épületek is vannak már.

Persze ennek megfelelően a négyzetméterárak 500-650 ezer forinttól indulnak – ami egy kulcsrakész, minden követelménynek megfelelő klasszikus családi házra értendő –, és akár az egymillió forintot is meghaladhatják egy minden extrával, hűtő-fűtő berendezéssel, megújuló energiaforrással, okosvezérléssel felszerelt épület esetében. "A határ a csillagos ég" – fogalmazott.

Sándor Tünde arra is kitért, hogy egy-egy alternatív technológiával készült épület nem azért olcsóbb, mert kevesebbet tud vagy mondjuk kevésbé bírja az időjárási körülményeket, hanem a költségek tervezhetősége miatt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×