A tavalyi évben csökkenő ütemben, de tovább nőtt a háztartások jövedelme. Az egy főre jutó éves bruttó jövedelem 2 millió 428 ezer forint volt, ez havi szinten 207 ezer forintot jelent, ami 8,5 százalékkal magasabb, mint az előző évben – mondta az InfoRádiónak Janák Katalin, a KSH életminőség-statisztikai főosztályvezetője.
A reáljövedelem-növekedés 3,4 százalékos volt. Az egyes háztartástípusok között jelentős eltérések vannak: a gyermektelen háztartások éves jövedelme 1,4-szerese volt a gyermekes háztartásokénak 230 ezer forintos egy főre jutó jövedelemmel, míg a gyerekeseknél ez az érték 167 ezer forint.
Az előző évhez mért növekedés üteme a gyermekesek esetében volt magasabb 2,4 százalékponttal.
Az elemző szerint 2020-hoz képest a legnagyobb mértékben, 14,7 százalékkal a nagycsaládosok, tehát a három- vagy annál több gyermekes háztartások jövedelme emelkedett.
Az egyszülős háztartások egy főre jutó éves bruttó jövedelme 161 ezer forint volt egy hónapra vetítve 2021-ben. Janák Katalin megállapította: ez nemcsak az országos átlagnál alacsonyabb, de a gyermekes családokra jellemzőnél is. Ugyanakkor a 8,7 százalékos növekedés – ami az egyszülős háztartások jövedelemét jellemezte – magasabb az országos átlagnál. Tehát valószínűsíthető, hogy évről évre csökken a különbség.
A háztartások vagyonának több mint kétharmadát az ingatlanvagyon tette ki, és közel 20 százalékot képviselt a vállalkozások értéke, illetve csaknem 9 százalékot a pénzügyi eszközöké. Megjegyezte: 2020 végén
a háztartások közel 86 százaléka saját tulajdonú ingatlanban lakott.
Az egyes háztartástípusokat tekintve a legvagyonosabbak a két felnőttből és két gyermekből álló háztartások voltak, átlagosan 50,2 millió forintos nettó vagyonnal rendelkeztek.