A nyári csúcsok után számos energiapiaci termék ára meredeken csökken, az olaj, a benzin, a földgáz, és az áram ára is jóval lejjebb van, mint néhány hónappal ezelőtt. Azért árnyalja a képet, hogy a néhány évvel korábbi szinteknél így is jóval drágábbak – írja az energiahordozók árváltozásait összegző cikkében a Portfolio.
Az egyik legfontosabb példa: az európai földgáz jegyzése már 64 százalékot zuhant a csúcsról, mégis hatszor annyiba kerül a gáz, mint a tavalyi év elején.
A Brent olajtípus június közepe óta jelentősen csökkent, 125 dollár közelében volt nyár elején a jegyzés, ehhez képest 26,5 százalékot esett az árfolyam mostanáig. Ennek hátterében elsősorban a recessziós félelmek álltak – magyarázza a lap, és hozzáteszik, hogy az esést azért megfogta az olajkartell döntése, melynek értelmében jelentősen visszavágták a kitermelés.
Az olajár kapcsán felhívják a figyelmet arra, hogy
kinyílt az olló a benzin és a dízel között:
míg tavasszal hasonló volt az áruk, mostanra jelentős lett a különbség elsősorban a dízelhiány miatt,
és Magyarországon a piaci árú gázolaj rekordszintre drágult (míg például Németországban nem).
Magyarországon soha nem volt még annyival drágább a dízel a benzinnél, mint a szerdai árváltozás után – jelzik.
A földgáz ára Európában masszívan csökkent az elmúlt hónapokban. A holland határidős földgázpiaci jegyzések ma már 120 euró közelében jártak, ami négy hónapja a legalacsonyabb szint, és 64,2 százalékos csökkenést jelent a korábbi csúcshoz képest. Az enyhe időjárás és a bőséges készletek enyhítik a hiány miatti aggodalmakat – az európai gáztározók több mint 92 százalékban megteltek.
Két fejleményre hívják fel a figyelmet:
- Németország elrendelte, hogy az ország három megmaradt atomerőműve 2023. április közepéig működjön,
- az olasz Enel pedig állítólag 16 milliárd eurós hitelkeretről tárgyal a bankokkal, hogy fedezze az emelkedő energiaárakhoz kapcsolódó származékos kockázatokat.
Az amerikai földgáz határidős jegyzése hétfőn csaknem 7 százalékkal 6 dollárra, azaz három hónapja a legalacsonyabb szintre esett, ezzel 39,1 százalékkal csökkent augusztus óta.
A magyar másnapi zsinóráram augusztusban megközelítette a 750 eurót, majd innen szűk két hónap alatt lejött a mostani 210 euróhoz közeli szintre – írják. Brutális esés, viszont tavaly év elején 40 euró körül mozgott az ára.