eur:
410.95
usd:
391.87
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
A Marshall-szigetek zászlaja alatt hajózó, ukrán kukoricával megrakott Star Helena teherhajó, miután elindult az odesszai kikötőből 2022. augusztus 7-én. Ukrajna orosz megszállásának február 24-i megkezdése óta augusztus 1-jén futott ki az első gabonaszállító hajó ukrán kikötőből. Odesszából. Ezek a szállítmányok alapvető fontosságúak a gabona világpiaci árának stabilizálásában és az afrikai és közel-keleti éhezés mérséklésében.
Nyitókép: MTI/AP/Nina Lyashonok

Már itt is Kijev reakciója Vlagyimir Putyin gabonaexportos ötletére

Oroszországnak nincs alapja arra, hogy felülvizsgálja az ukrajnai gabonaexportról Kijevvel kötött megállapodást, amelyet Ukrajna szigorúan betart – jelentette ki Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója.

Oroszország és Ukrajna Törökország és az ENSZ közreműködésével július 22-án állapodott meg arról, hogy három ukrán kikötőből, köztük Odesszából elszállítják a gabonát, amit addig Oroszország blokkolt.

Vlagyimir Putyin orosz elnök a vlagyivosztoki Keleti Gazdasági Fórumon szerdán elmondott beszédében felvetette az ukrán gabonaexport korlátozását arra hivatkozva, hogy a szállítmányok nem Afrikába, hanem az Európai Unióba mentek. Úgy vélekedett, hogy érdemes lehet korlátozni az ukrajnai gabonaexportot, és kilátásba helyezte, hogy a kérdésről konzultál Recep Tayyip Erdogan török elnökkel. Erről itt olvashat bővebben:

Podoljak Putyin szavaira reagálva a Reutersnek nyilatkozva elmondta: "Természetesen nincsenek objektív okai a gabonamegállapodás felülvizsgálatának (...), amelyet a mi és a közvetítők álláspontja szerint szigorúan betartunk".

"Azt hiszem, hogy az ilyen váratlan és alaptalan nyilatkozatok inkább

arra irányuló kísérletet jelentenek, hogy új agresszív beszédtémát adjanak a nemzetközi közvélemény befolyásolására és mindenekelőtt az ENSZ-re történő nyomásgyakorlásra"

– hangsúlyozta.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden nehezményezte, hogy a Nyugat nem szüntette meg azokat a logisztikai szankciókat, amelyek akadályozzák az orosz gabona és műtrágya piacra jutását, így nem teljesíti az Oroszország és az ENSZ közötti memorandum erre vonatkozó részének végrehajtására tett ígéreteit.

Mikola Szolszkij ukrán agrárpolitikai és élelmiszeripari miniszter a Reutersnek nyilatkozva azt mondta, hogy Oroszország eddig semmilyen lépést sem tett a gabonamegállapodás megváltoztatására. "Láttam (a nyilatkozatot), de a mi szintükön nincs semmilyen változás" – jelentette ki.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×