eur:
385.46
usd:
354.93
bux:
68092.9
2024. május 21. kedd Konstantin
Kompresszorállomás a Szibériából Európába földgázt szállító Yamal-vezeték németországi szakaszán, a lengyel határ mentén fekvő Mallnowban 2022. július 11-én. Ezen a napon megkezdődött az Oroszországból Németországba földgázt szállító csővezeték, az Északi Áramlat 1 tervszerű leállítása a rendes évi karbantartási munkák elvégzéséhez, a Yamal-vezetéken pedig május óta nem érkezik földgáz, amikor a Gazprom orosz állami gázipari monopólium leállította a gázszállítást a tranzitországként is szolgáló Lengyelországba.
Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Mi lesz az orosz gázzal? Megszólalt a Kreml szóvivője

Moszkva nem érdekelt az Európába irányuló gázszállítások teljes leállításában.

Németország ismét megfelelő mennyiségben képes gázt táplálni a tárolókba – jelentette be a Twitteren a szabályozó hatóság, a Bundesnetzagentur vezetője, Klaus Müller. A gáztárolók 65,9 százalékig vannak feltöltve, és a cél az, hogy szeptember 1-jéig elérjék a 75 százalékos gáztárolási szintet – tette hozzá. Később azonban azt is jelezte, hogy szerinte aligha érhetik el november elejére a gazdasági minisztérium által előírt 90-95 százalékos tárolókapacitást. Az Északi Áramlat 1 vezetéken jelenleg érkező mennyiség mellett legjobb esetben 80-85 százalék sikerülhet - írja a vg.hu.

Németországban már korábban ellátási vészhelyzeti tervet dolgoztak ki, hogy felkészüljenek az orosz gázszállítások esetleges teljes leállására. Ennek három szakasza közül már a második, a riasztási fázis van érvényben. Az energiaárak emelkedésére reagálva pedig máris számos iparvállalat csökkenti a termelést – figyelmeztetett a hét végén a Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK).

A gáz azonban érkezik, miután az előzetes terveknek megfelelően befejeződött a múlt héten az Északi Áramlat 1 szokásos éves karbantartása. Ám a vezeték változatlanul csak 40 százalékos kapacitáson működik, ahogyan a munkálatok megkezdése előtt. Ennél nagyobb mennyiséget az oroszok egyelőre nem is ígérnek.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn közölte, hogy amint megérkezik a Kanadában felújított turbina, felszerelik az Északi Áramlat 1 gázvezeték egyik kompresszorállomásán.

„A gázt a megfelelő mennyiségben fogjuk majd szivattyúzni, úgy, ahogy az technológiailag lehetséges” – mondta újságíróknak.

Dmitrij Peszkov szerint a vezeték több más berendezése is javításra szorul, és ezzel a létesítményeket karbantartó Siemens Energy is tisztában van. Az orosz kormányszóvői ugyanakkor megerősítette: Moszkva nem érdekelt az Európába irányuló orosz gázszállítások teljes leállításában.

Címlapról ajánljuk

A hajózási szakértő elmondta, miért nem érzékelhette a becsapódást a szállodahajó legénysége

A Magyar Hajózási Országos Szövetség szóvivője szerint a motorcsónak valószínűleg nagy sebességgel haladt, a szállodahajó legénysége pedig nem érzékelte az ütközést, amit alátámaszthat a két jármű tömege közötti különbség is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Hoffmann Tamás nemzetközi jogász: 1-2 hónapba is telhet, mire döntenek Netanjahuról Hágában

Hoffmann Tamás nemzetközi jogász: 1-2 hónapba is telhet, mire döntenek Netanjahuról Hágában

Több tagú bírói testület, nem pedig az ügyész fog dönteni arról, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) végül kiad-e elfogatóparancsot Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő ellen. A döntés akár 1-2 hónapig is húzódhat, az eljárás pedig szigorú szabályok szerint zajlik, nem áll meg az antiszemitizmus vádja, melyet Netanjahu fogalmazott meg az ügyben eljáró ügyész ellen – egyebek mellett erről beszélt Hoffmann Tamás nemzetközi jogász, a Budapesti Corvinus Egyetem docense a Portfolio Checklist keddi adásában. Az akadémikust annak kapcsán kérdeztük, hogy az ICC ügyésze, Karim Khan elfogatóparancs kiadását kezdeményezte Netanjahu, Joav Gallant izraeli védelmi miniszter és több Hamász-vezető ellen a gázai háborúban a gyanúja szerint elkövetett nemzetközi jogsértések miatt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×