eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Nyitókép: Pixabay.com,

Tetszhalott állapotba került a víziszárnyas-ágazat

Idén eddig háromszor fektette két vállra a madárinfluenza a lúd- és kacsahústermelést, ennek tetejébe jött egy érdek-képviseleti belső botrány.

A madárinfluenza megjelenése miatt válságos helyzetbe került a hazai víziszárnyas-ágazat, a vágóhidak többségét is kénytelenek leállítani, ezért a termelők megélhetése is veszélybe kerülhet – mondta az InfoRádiónak a Magyar Kacsa- és Lúdszövetség elnöke.

"A legfontosabb probléma, hogy az elmúlt fél évben már háromszor tarolta le a komplett ágazatot a madárinfluenza, állnak a termelők, állnak a vágóhidak, a kacsa- és libahústermelők pedig gyakorlatilag munka nélkül maradtak. Ez a vágóhidak esetében több száz munkanélkülit jelent" – ecsetelte Szabó Bálint.

A termelést illetően a Dél-Alföldet érinti a legsúlyosabbak a probléma, gyors javulásra pedig nem lehet számítani, a leállás alsó hangon több hónapos, szeptember előtt nem indul újra vágóhíd.

A termelői telephelyek közül mintegy 150-en igazolták madárinfluenza létét, kétmilliós állomány leölésére került sor, munkahelyeket ezres nagyságrendben érint a vész, ennyi család van bajban.

Hogy kértek-e segítséget a kormánytól, arról elmondta, a kormányzat eddig elzárkózott a kommunikációtól, Szabó Bálint szerint azért, mert a kormányálláspont alapján "nincs legitim vezetője a termelői közösségnek".

"Ez most változott, de az új vezetést a Baromfi Terméktanács nem fogadja el, gyakorlatilag megint belső, ágazati széthúzás miatt tartunk ott, hogy a kormányzattal sem sikerült megkezdeni a párbeszédet."

A helyzet új szintre lép, a következő héten az ország több pontján demonstrációkat szerveznek, "innen nincs hová hátrálni" – fogalmazott Szabó Bálint.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×