eur:
411.4
usd:
393.3
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Happy family with two children going on holiday, wearing face masks at the airport.
Nyitókép: Halfpoint/Getty Images

Beszédesek a hazai utazási irodák vagyoni biztosítékai

A nagyobbak már fellendülésre készülnek, a kisebbek inkább kivárnak.

Az utazási irodai szektor szereplői még mindig óvatos várakozásokkal tekintenek a 2022-es nyári szezon elé, bár éppen a járványhelyzet okozta kiszámíthatatlanság az, ami miatt többen választják az utazási irodákat, ahelyett, hogy egyénileg állnának neki megszervezni útjukat – mondta a napi.hu-nak Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) elnöke.

A portál megnézte a 2022-re leadott vagyoni biztosítékok összegét, és ebből kettős kép rajzolódik ki: a nagyobb, több milliárdos bevétellel rendelkező utazási irodák komoly biztosítékkal vágnak neki az évnek, többen már a járvány előtti, 2019-es szintet is elérték, a kisebbek viszont a korábbi évekhez képest elenyésző összegről adtak le jelentést.

A vagyoni biztosíték arra szolgál, hogy ha az utazási iroda nem tud teljesíteni, mert például csődbe megy, akkor legyen miből visszafizetni a már lekötött utakat. Egy másik, kisebb összeg a hazaszállítás költségeit kell, hogy fedezze. A vagyoni biztosíték összegét a nettó árbevételhez kötik, és minél összetettebb szolgáltatást kínál egy cég, annál magasabb az az arány, amelyet félre kell tennie arra az esetre, ha beütne a baj.

  • Ha egy iroda belföldön utaztat, akkor az ebből a tevékenységből származó bevételének 3 százalékát, de legalább 500 ezer forintot kell "tartalékolnia".
  • Ha az iroda külföldi utakat szervez, akkor a biztosíték már az ebből származó bevételének 12 százaléka, de legalább 5 millió forint.
  • Ha a szállítást is az iroda intézi, akkor a bevétel 12 százaléka és legalább 7 millió forint lesz a biztosíték összege.

A legnagyobb összeget, a nettó árbevétel 20 százalékát, de legalább 50 millió forintot azoknak az irodáknak kell felmutatniuk, amelyek charterjáratokat üzemeltetnek, illetve a bevételük legalább 25 százalékát garantált – nem lemondható – szerződések adják.

Az olyan nagy irodák, mint az IBUSZ vagy a Sun & Fun már annyi biztosítékot tettek le, mint 2019-ben, és közel annyit, mint 2020-ban, de például az Orex Travel az elmúlt 5 év legmagasabb biztosítékával vág neki 2022-nek. A Kartago Tours és az Anubis Travel még nem számít a pandémia előtti forgalomra, de a tavaly év eleji biztosítéknál magasabb összegről rendelkezett.

A bevételük 12 százalékára kötelezett irodák többsége a tavaly év eleji biztosítékánál is kisebb összeggel indította az évet. Közülük az egyik legjelentősebb szereplő, a Fehérvár Travel például több mint 44 százalékkal kisebb összegre között szerződést, de a Tensi is közel negyedével csökkentette azt. A nagyobbak közül a Platinum Travel és az Araamu Travel a kivétel, ahol magasabb a biztosíték, mint tavaly év elején.

Molnár Judit szerint látható egy koncentráció az utazási irodák piacán, már csak azért is, mert sok cég még mindig felfüggesztve tartja működését és várja, hogy a turizmus újra induljon. Bár a hivatalos 2021-es pénzügyi adatokra még várni kell, a MUISZ elnöke szerint 2021 jobb év volt, mint 2020.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a bérmegállapodásról: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a bérmegállapodásról: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×