eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
室外天然气连接管道法兰
Nyitókép: BIN WANG/Getty Images

Jócskán megcsappant a kereskedelmi gáztározók töltöttsége: meglepő, de érthető?

Az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője két okot sejt a mögött, hogy az egy hónappal ezelőtti 64,3 százalékos töltöttség közel ötödét kitározták.

Pletser Tamás szerint az, hogy 50 százalék alá csökkent a hazai kereskedelmi gáztározók töltöttsége az évnek ennek az időszakában, mindenképpen meglepő, hiszen hasonlóan alacsony érték a legutóbb tél februárjában volt tapasztalható.

A szakértő alapvetően két okot sejt a mögött, hogy az egy hónappal ezelőtti 64,3 százalékos töltöttség közel ötödét négy hét leforgása alatt kitározták. Mint mondta,

  • a rendkívül erős áramipari kereslet a gázkeresletre is nagyon pozitívan hat,
  • a másik ok pedig valószínűleg az, hogy nagyon jelentős a téli és a nyári árkülönbség, ez pedig arra ösztönzi a kereskedőket, illetve az iparági szereplőket, hogy igyekezzenek minél nagyobb mennyiséget kitárazni most a profitmaximalizálás érdekében.

A földgáztartalék fölhasználásához az is hozzájárulhatott, hogy december 8-án, 9-én és 10-én, három egymást követő napon is megdőlt az országos áramfogyasztási csúcs – mondta az Erste Bank elemzője. Ugyanis az áramtermelésnek az a része, ami a csúcsidőhöz kötődik, az alapvetően gázalapú Magyarországon, tehát hogyha nagyon nagy a fogyasztás, nagyon magasak a csúcsok, az mindenképpen a gázfogyasztás növekedését idézi elő. „Tulajdonképpen az áramnak ekkora a legnagyobb részét földgázalapú erőművekkel termeljük meg” – magyarázta.

Emellett a földgázimport valamelyest kisebb, mint amennyi egyébként szokott lenni, aminek részben technikai okai vannak, hiszen például az új déli gázfolyosón a kezdetekkor voltak problémák, másrészt jobban megéri az iparági szereplőknek a tárolókból biztosítani az ellátást most a jelentős árkülönbségek miatt, mintsem importból fedezniük ezt – ismételte meg Pletser Tamás.

Az idén csökkentett stratégiai tartalék szintje nagyjából 1,2 milliárd köbméter gáz, ami körülbelül 30-40 napra elegendő fogyasztást jelent a téli időszakban, amit akkor lehetne felhasználni, ha nagyon komoly iparági krízis alakulna ki. A szakértő megjegyezte, meglátása szerint

ennek felhasználása egyelőre még nincsen napirenden, és nem is aggódna a téli időszak ellátása miatt.

Ami a nyugat-európai tárolói kapacitásokat illeti: az átlag 60-62 százalék körül van, ami a megszokott értéknél 5-10 százalékkal alacsonyabb. Ez szintén az import alacsony szintjével magyarázható, elsősorban Oroszország irányából, illetve erős hidegbeáramlás tapasztalható a kontinens nyugati részén, ami egyébként Magyarországon is jellemző lesz december második felében, és ez a fogyasztás növekedését eredményezi – mondta az elemző.

Pletser Tamás az Északi Áramlat 2-re kitérve végül elmondta: a legfrissebb hírek szerint az engedélyeztetés márciusra tolódott el, így várhatóan a mostani téli időszakban ezen az új földgázvezetéken nem fog érkezni a „kék nyersanyag” Európa irányába. Mindez pedig hatással van az európai gázárakra, amik mindenkori csúcsot döntöttek az elmúlt napokban: jelenleg 125-130 euró/per megawatton van, ami körülbelül kilencszerese a tavalyi átlagárnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×