Az elmúlt évben tapasztalt költségnövekedés ellehetetleníti az állattenyésztéssel foglalkozó gazdaságok működését, a jelenlegi előrejelzés szerint a folyamat megállíthatatlannak tűnik, így napról napra romlik a tejtermelők helyzete - hívta fel a figyelmet az ágazat akut problémáira Istvánfalvi Miklós, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
Ha a trend így folytatódik, szerinte a következő történik.
"Egy átlag terjtermelőnek már jövőre sem lesz jövedelme. A kukorica ára több mint másfélszeresére emelkedett egy év alatt, a gabonaárak is ilyen mértékben nőttek, és a gaona-, illetve repcedara is 35 százalékkal drágult."
Ehhez képest
mindössze 5 százalékkal kapnak többet a tejért,
mint tavaly – tette hozzá. A kiadásokat tovább tetézik az ipari energiaárak és a magasabb bérköltségek is.
"Egyelőre még a termelők és a feldolgozók nyelik le a többletköltségeket, a vásárlók a folyamatoknak csak a töredékét érzik. Azzal számolunk, hogy a tejtermelés növekedhet, ha sikerül árakat növelni, és ezeket az áremelkedéseket a piac be is fogadja. A teheneket nem lehet egyik pillanatról a másikra leállítani vagy egy műszakra átállítani, ha nem változnak a viszonyok, elkezdődik a vágás."
A hazai tejelő állomány drasztikus csökkenésének megelőzése érdekében a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács törvénymódosítási javaslatokkal fordult Nagy István agrárminiszterhez.
- "A tejtermelői támogatások teljes összegének előre hozott kifizetése,
- az állatjóléti támogatások emelése,
- a beruházási támogatások feltételeinek enyhítése,
- kedvezményes hitel,
ezeket kérjük verseny- és exportképes termékek előállításához" - sorolta.
De fellépnének például azok ellen is, akik beszerzési ár alatt értékesítenek, és szorgalmazzák a termelői szervezetek működésének támogatását is.
Istvánfalvi Miklós szerint ezek a javaslatok megteremthetnék a piaci egyensúlyt az elkövetkezendő kritikus időszakban. Mindennek érdekében tárgyalást kezdeményeztek az Agrárminisztériummal.