eur:
394.08
usd:
368.38
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk
500 ezres címletű venezuelai bankjegyeket tart a kezében egy férfi Caracasban 2021. március 12-én. A hiperinfláció sújtotta Venezuela jegybankja új bankjegyeket hozott forgalomba: a 200 ezer, az 500 ezer és az egymilliós bolivárt. Az egymilliós címletű bolivár a valaha volt legnagyobb az ország történetében, értéke azonban így is csak 0,47 euró.
Nyitókép: Rayner Pena

Hat nulla eltüntetésével kozmetikázza a hiperinflációt Venezuela

14 nulla elvesztése 13 év alatt – ez a bolivar mérlege Venezuelában, amely egykor, olajkincse miatt, Latin-Amerika leggazdagabb országai közé tartozott. Idén május végéig 250 százalékkal nőttek az árak, és a folyamat megállíthatatlannak tűnik.

400 000 százalék volt az infláció 2018-ban, 2019-ben csaknem 10 000 százalék és tavaly „csak” 3000 százalék – idézi a Hvg.hu a párizsi Le Monde-ot, amely közölte a venezuelai jegybank bejelentését arról, hogy hat nullával kevesebb lesz a bolivaron október elsejétől. A jegybanknak ehhez új bankjegyeket kell nyomtatnia annál is inkább, mert a hazai pénz szinte eltűnt a piacról Venezuelában. Mindenki dollárban számol, aki teheti.

„Hány éves ma Dezső bácsi?” – a hiperinfláció idején így érdeklődtek az emberek a dollár árfolyama iránt Magyarországon a második világháború után, teszi hozzá a magyar hírportál. Azt a helyzetet akkor, éppen 75 éve, 1946. augusztus elsején a forint bevezetésével oldották meg.

Venezuelában azonban a hiperinfláció már nyolc éve tart

– hangsúlyozza a Le Monde. Ez valószínűleg világrekord, főként, hogy senki sem látja a fényt az alagút végén. Új pénz bevezetése helyett Venezuelában a nemzeti banknak csak a kínos magyarázkodás maradt: „Megkönnyítjük a pénzforgalmat, egyszerűsítjük azt. Ezzel erősítjük az áttérést a digitális pénzforgalomra. Ez olyan történelmi pillanatban következik be, amikor hazánk megkezdi a gazdasági helyreállítást a válság után, melyet az amerikai szankciók okoztak.”

Vagyis a jegybank mindent az Egyesült Államok szankcival magyaráz, azonban a válság sokkal régebbi, hiszen Donald Trump 2019-ben vezetett azokat be, hogy megbuktassa a baloldali populista rendszert, amit Hugo Chávez tábornok után Nicolas Maduro elnök vett kézbe. A gazdasági válság viszont ahhoz kapcsolódik, hogy az olaj világpiaci ára nyolc éve megingott, és Venezuela azóta nem tér magához.

Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 24. 21:49
×
×
×
×