A lakásfelújítások alig 30 százalékában kötnek írásos szerződést az építőipari vállalkozók és a megrendelők, részben emiatt is csúszhatnak a rekonstrukciók – mondta az InfoRádiónak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke.
"A lakosság részéről elenyészően az igény írásos szerződésre, és az esetek 70 százalékában szóbeli megállapodás alapján történik a munkavégzés. De egy hét, egy hónap múlva a felek egészen másképp is tudnak emlékezni a megbeszéltekre" – figyelmeztetett.
Az utóbbi három-négy évben már arra is születtek adatok, hogy mennyi a csúszás ilyenkor.
"A felújítás piacán évről évre 20 százalékkal növelték kapacitásukat, teljesítményüket
ezek a vállalkozások, de ez sem volt elegendő, olyan mértékű igény jelentkezik; akár negyedévet is várni kell egy-egy jó szakemberre. Vidéken kedvezőbb a helyzet."
Koji László azonban arra is rámutatott, hogy a "kóklerek" száma is nő a kereslet miatt, illetve attól, hogy a megrendelőnek sürgős.
Nem titok: a költségek áfatartalmának megspórolása miatt nincs szerződés, de ennél még konkrétabb és általánosabb, hogy a munkabért fizetik ki feketén, de ennek vannak, illetve lehetnek következményei.
Mindezen túl – mint emlékeztetett – a vállalkozóknak kötelességük regisztráltatni magukat, ez pedig a szolgáltatást keresőket is védi, hisz mindenki telephelye, neve és tevékenysége alapján kereshetővé válik.