Az Európai Parlament képviselői azt javasolják, hogy az Európai Bizottság szabályozza azt, hogy a munkájukat digitális eszközökkel végzők munkaidőn túl vagy szabadságuk alatt ne legyenek elérhetők a főnökeik által, vagyis legyen joguk "lecsatlakozni" az elektronikus csatornákról.
Vakulya Csaba, az RSM munkajogásza azt mondta, a digitalizáció és a pandémia kettős hatása miatt nagyon aktuális lett ez a kérdés.
"A jogalkotó számára igen nagy kihívás ezt szabályozni, az elvárások nagyon nehezen teljesíthetők.
A mostani jogszabályi környezet nem is szabályoz sehogyan,
ezért is merült fel az igény. Félmegoldások vannak. Készenlétről sem igazán beszélhetünk, ha a munkáltató nem írja elő a munkavállaló számára kifejezetten, hogy álljon rendelkezésre, ha mégis, akkor tiszta a helyzet. Ennek hiányában túlóráról, rendkívüli munkaidőről sem beszélhetünk" – ecsetelte a szakértő.
Ha csak egy 10 perces hívást kellene lebonyolítani, vagy egy e-mailt megválaszolni, az is adott esetben sokkal hosszabb időre vonja ki az embert a jogszerű pihenésből.
Arra a kérdésre, hogy a munkajogban létezik-e olyan eszköz, amely megakadályozza, hogy munkaidőn túl dolgoztatható legyen valaki, ha egyébként elérhető, Vakulya Csaba azt mondta, nehéz meghúzni a határokat, mert
a munkavállalónak is van együttműködési kötelezettsége a munkáltatóval.
"Ha adott esetben sürgős a hívás, méltányolható kérés a munkáltató részéről, hogy a munkavállaló felvegye a telefont, megoldjanak egy feladatot. A probléma ott kezdődik, ha ez rendszeressé válik, de a határt nagyon nehéz meghúzni."