eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Védőmaszkos nő sminkeli magát a londoni metrón munkába menet 2020. augusztus 4-én. Míg a kormány arra ösztönzi a briteket, hogy használják a tömegközlekedést és térjenek vissza munkahelyükre, egy friss felmérés szerint a koronavírus-járvány miatt a dolgozók 45 százaléka továbbra is otthonról dolgozik.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Magyarország bő 80 milliárd forintért importált maszkot az első félévben

Tizennyolcszorosára ugrott az idén a tavalyi évhez képest az egészségügyi maszkok behozatala az Európai Unióba, Kína az ide irányuló, robbanásszerűen felfutó importban is 62,3-ról 92,3 százalékra növelte részesedését. Magyarország 81,4 milliárd értékben vásárolt maszkot 2020 első felében.

Egy magyarnak átlagosan 8280 forint értékben importált egészségügyi maszkot Magyarország 2020 első félévében – derül ki az Eurostat összeállításából.

Az magától értetődő, hogy a pandémia miatt visszaeső világkereskedelemben a maszk azon termékek egyike, amelyeknek megnőtt a forgalmuk. Az Eurostat a tavalyi és az idei év első hat hónapját összevetve arra jutott, hogy

az EU-ba irányuló maszkimport 800 millió euróról 14 milliárdra, azaz a 18-szorosára ugrott.

Németország importált a legnagyobb értékben (4,4 milliárd euróért), Magyarország 226 millió eurót adott erre, ez 360-as árfolyamon 81,4 milliárd forint.

Forrás: Eurostat
Forrás: Eurostat

Figyelemre méltó a régiónkban, hogy a nálunk sokkal népesebb Lengyelország alig költött többet maszkimportra, mint mi (Ausztria meg is előzte), Szlovákia viszont csak a miénk harmadáért importált maszkot.

Egy főre vetítve magasan Luxemburg importált a legnagyobb összegben (121 euró), a második Belgium kevesebb, mint feleennyit (53 euró), Magyarország 23 euróval (8280 forint) a középmezőnyben van. Bulgária csupán 3 euró/fő értékkel áll az utolsó helyen.

Az európai piacot korábban is Kína uralta, az importrobbanással viszont egyeduralkodó lett: a tavalyi vizsgált időszak 62,3 százalékos részesedését az idei első félévben 92,3-ra növelte, ezzel mindenki mást marginalizált az Unióba irányuló maszkimportban.

Forrás: Eurostat
Forrás: Eurostat

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×