Infostart.hu
eur:
386.88
usd:
330.9
bux:
116309.5
2026. január 12. hétfő Ernő
Nyitókép: Forrás: Pexabay.com

Egy városnyi online vásárlót "termelt ki" a koronavírus

A GKI Digital Pénzügyi Körkép 2020 adatait elemezve Madar Norbert az InfoRádióban közölte: hiába emelkedik a lakossági készpénz mennyisége, a kártyás vásárlások száma nő dinamikusan.

Tízből négy ember változtatott fizetési szokásain a koronavírus hatására – derül ki a GKI Digital Digitális Pénzügyi Körkép 2020 című kutatásából, amelynek részleteiről a vállalat vezető tanácsadója, Madar Norbert beszélt az InfoRádióban.

"Az érintésmentesség jegyében

nagyon sokan áttértek a kártyás vásárlásra, még bolti környezetben is.

Az online vásárlás pedig megerősödött, a kényelmessége és gyorsasága miatt is" – mondta.

Az élelmiszerbolti vásárlások 20-30 százaléka volt kártyás a járvány előtt, ez a szám márciustól júniusig stabilan mozgott 50 százalék körül, azaz minden második tranzakció kártyás volt. A nyár folyamán volt valamennyi "visszarendeződés", de nem az eredeti szintre.

"Az online vásárlásoknál még nagyobb volt az ugrás. Eddig a vásárlások 70 százaléka volt utánvétes, ez visszazuhant 55-60 százalékra, azaz egyre többször nemcsak hogy kártyával, hanem előre is fizet a magyar vásárló online környezetben" – mutatott rá a gyors attitűdváltozásra Madar Norbert.

A tanulmány azt is megállapította, hogy ma Magyarországon a felnőttek körében több mint 3,35 millió online vásárló van.

"Ez a szám 50 ezer fővel bővült a koronavírus megjelenése óta. Az így kialakuló kör pénzügyi tudatossága is már formálódik, és

van 500 ezer olyan ember, aki rendszeresen vásárol online, és elektronikus úton fizet a vásárolt áruért"

- tette hozzá.

Hogy a járvány visszaszorítja-e a készpénz népszerűségét, abban Madar Norbert kettős trendet lát.

"A forgalomban lévő készpénzállomány évről évre növekszik. A vásárlási céllal felhasznált készpénz aránya viszont gyakorlatilag stagnál vagy nagyon pici mértékben növekszik, miközben az elektronikus tranzakciók száma és aránya folyamatosan és dinamikusan nő, ezt a folyamatot pedig csak gyorsította a koronavírus" – mondta Madar Norbert.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.12. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Súlyos támadás érte Kijevet az éj leple alatt, elindult a Nightfall-projekt – Háborús híreink hétfőn

Súlyos támadás érte Kijevet az éj leple alatt, elindult a Nightfall-projekt – Háborús híreink hétfőn

Hétfőn az éjjeli órákban, helyi idő szerint 1 óra 30 perckor ismét dróntámadás érte az ukrán fővárost. Egy kerületben tűz ütött ki. Kijevben még most is több mint 1000 épület van fűtés nélkül a pénteken végrehajtott orosz dróntámadás miatt. A brit kormány vasárnap bejelentette, hogy új, nagy hatótávolságú, mélységi csapásmérésre alkalmas ballisztikus rakétát fejleszt Ukrajna számára az oroszok elleni háború támogatására. A Nightfall névre keresztelt program keretében a brit kormány pályázatot írt ki földről indítható ballisztikus rakéták gyorsított ütemű kifejlesztésére. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×