A MÁP Plusz a legkeresettebb magyar lakossági állampapír, egy évvel az indulása után a lakossági megtakarítások mintegy fele ebben a papírban van - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter az állampapír első évét értékelő sajtótájékoztatón.
Válságállónak nevezte a MÁP Pluszt, mint mondta, a koronavírus megjelenése után volt megtorpanás a vásárlásokban, de a szaldó továbbra is pozitív, és az elmúlt hetekben már kezd visszatérni a papír szokásos vásárlási üteme.
- A lakossági kézben lévő teljes állampapír-állomány elérte a 8241 milliárd forintot.
- Az elmúlt tíz év alatt az államadósságban a külföldi deviza aránya 53 százalékról 21 százalékra csökkent.
- A magyar lakosság 2010-ben csak az államadósság 3 százalékát finanszírozta, most 26 százalék ez az arány.
Varga Mihály hangsúlyozta, a kormány célja továbbra is az államadósság, ezen belül a devizaarány csökkentése. Emlékeztetett, hogy az államadósság bruttó hazai termékhez viszonyított aránya 2019 végére 66,2 százalékra csökkent.
Ebben az évben átmenetileg emelkedni fog az arány, de a Pénzügyminisztérium azzal számol, hogy 2021 végére újra 70 százalék alatt lesz,
visszatér a GDP-arányos államadósság 2010 óta csökkenő trendje - közölte.
Varga Mihály a koronavírus-járvány hatásairól szólva úgy fogalmazott, ha stabil alapokra építkezünk, akkor könnyebb túljutni a nehézségeken. A veszélyhelyzet bekövetkeztekor a magyar gazdaság jól teljesített, növekedésével kiemelkedett az európai uniós országok közül, az államháztartás pedig egyre stabilabban működött.
Varga Mihály kitért arra is, hogy várakozáson felül sikeres volt az április végi 2 milliárd eurós kötvénykibocsátás, illetve az 1,5 milliárd eurós zöld kötvény kibocsátása. Mint mondta, ez jelzi, hogy a külföldi befektetői bizalom továbbra is töretlen Magyarország iránt.