eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az 5G mobil szolgáltatást ismertető stand a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) Telecom World 2019 konferenciájának kiállításán a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban 2019. szeptember 9-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Júliusra akarja az új kötelező telefontöltő szabályt az EP

Az Európai Parlament legkésőbb 2020 júliusáig várja az Európai Bizottságtól az egységes töltő szigorúbb szabályzásáról szóló javaslatot - közölte a szervezet.

Megszavazták az európai parlamenti képviselők a legutóbbi plenáris ülésen az elektronikus hulladék csökkentéséről szóló állásfoglalást, és ezzel azt is, hogy júliusig az Európai Bizottság készítsen olyan kötelező szabályozási tervezetet, amely rendelkezik a mobiltöltők egységesítéséről is. Amint azt korábban Tóth Edina fideszes európai parlamenti képviselő az InfoRádiónak elmondta,

fontos lenne az is, hogy ne korlátozódjon a mobiltöltőkre az intézkedés, hanem tabletekhez, e-könyvolvasókhoz és akár más hordozható eszközökhöz is lehessen egységes töltőt használni.

A parlament közleménye szerint bizottságnak folyamatosan figyelnie kellene a piacot, és szükség esetén finomhangolni az egységes töltőre vonatkozó jogszabályokat annak érdekében, hogy azok ne akadályozzák az innovációt. Az ugyanis kiemelkedően fontos ahhoz, hogy a meglévő technológiák továbbfejlődhessenek, és hogy új megoldások jelenhessenek meg. Ugyan a mobiltöltők egységesítésével kapcsolatban már 2014-es irányelvben is kérték a gyártókat, azonban jelentős előrelépést nem hozott, hogy csak ösztönözték a cégeket a változtatásra -

igaz, 2009 óta 30-ról 3-ra csökkent azóta a forgalomban lévő töltőtípusok száma.

A parlament most azt kéri a bizottságtól, hogy

  • hozzon szabályokat annak biztosítására, hogy a különböző vezeték nélküli töltőket és a különböző mobilkészülékeket a lehető legnagyobb mértékben lehessen egymással használni;
  • vizsgálja meg, hogy egy esetleges jogszabály hatására nőne-e az uniós tagállamokban összegyűjtött és újrahasznosított vezetékek és töltők mennyisége; és
  • biztosítsa, hogy a fogyasztóknak ezentúl ne kelljen minden új mobilkészülékkel új töltőt is venniük: az egységes töltő bevezetésével egyidejűleg ki kell dolgozni egy stratégiát az új készülékek és az eddig velük járó töltők szétválasztására, de úgy, hogy ez áremelkedést jelentsen a fogyasztók számára".

Az eldobott régi töltők becslések szerint évente csaknem 50 ezer tonna, vagyis fejenként több mint hat kilogramm e-szemetet jelentenek. Európában 2016-ban összesen 12,3 millió tonna e-hulladék keletkezett, amelyből minden lakosra 16,6 kilogramm jutott. Az egyes készülékek rövid élettartama szintén az e-hulladék növekedését eredményezi.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×