Infostart.hu
eur:
352.45
usd:
308.37
bux:
139495.62
2026. június 23. kedd Zoltán
Az 5G mobil szolgáltatást ismertető stand a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) Telecom World 2019 konferenciájának kiállításán a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban 2019. szeptember 9-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Júliusra akarja az új kötelező telefontöltő szabályt az EP

Az Európai Parlament legkésőbb 2020 júliusáig várja az Európai Bizottságtól az egységes töltő szigorúbb szabályzásáról szóló javaslatot - közölte a szervezet.

Megszavazták az európai parlamenti képviselők a legutóbbi plenáris ülésen az elektronikus hulladék csökkentéséről szóló állásfoglalást, és ezzel azt is, hogy júliusig az Európai Bizottság készítsen olyan kötelező szabályozási tervezetet, amely rendelkezik a mobiltöltők egységesítéséről is. Amint azt korábban Tóth Edina fideszes európai parlamenti képviselő az InfoRádiónak elmondta,

fontos lenne az is, hogy ne korlátozódjon a mobiltöltőkre az intézkedés, hanem tabletekhez, e-könyvolvasókhoz és akár más hordozható eszközökhöz is lehessen egységes töltőt használni.

A parlament közleménye szerint bizottságnak folyamatosan figyelnie kellene a piacot, és szükség esetén finomhangolni az egységes töltőre vonatkozó jogszabályokat annak érdekében, hogy azok ne akadályozzák az innovációt. Az ugyanis kiemelkedően fontos ahhoz, hogy a meglévő technológiák továbbfejlődhessenek, és hogy új megoldások jelenhessenek meg. Ugyan a mobiltöltők egységesítésével kapcsolatban már 2014-es irányelvben is kérték a gyártókat, azonban jelentős előrelépést nem hozott, hogy csak ösztönözték a cégeket a változtatásra -

igaz, 2009 óta 30-ról 3-ra csökkent azóta a forgalomban lévő töltőtípusok száma.

A parlament most azt kéri a bizottságtól, hogy

  • hozzon szabályokat annak biztosítására, hogy a különböző vezeték nélküli töltőket és a különböző mobilkészülékeket a lehető legnagyobb mértékben lehessen egymással használni;
  • vizsgálja meg, hogy egy esetleges jogszabály hatására nőne-e az uniós tagállamokban összegyűjtött és újrahasznosított vezetékek és töltők mennyisége; és
  • biztosítsa, hogy a fogyasztóknak ezentúl ne kelljen minden új mobilkészülékkel új töltőt is venniük: az egységes töltő bevezetésével egyidejűleg ki kell dolgozni egy stratégiát az új készülékek és az eddig velük járó töltők szétválasztására, de úgy, hogy ez áremelkedést jelentsen a fogyasztók számára".

Az eldobott régi töltők becslések szerint évente csaknem 50 ezer tonna, vagyis fejenként több mint hat kilogramm e-szemetet jelentenek. Európában 2016-ban összesen 12,3 millió tonna e-hulladék keletkezett, amelyből minden lakosra 16,6 kilogramm jutott. Az egyes készülékek rövid élettartama szintén az e-hulladék növekedését eredményezi.

Címlapról ajánljuk
Közmédia, EU-pénzek, politikai reklámok, üzemanyagár – forró nap vár a parlamentre

Közmédia, EU-pénzek, politikai reklámok, üzemanyagár – forró nap vár a parlamentre

A hétfői viták után a képviselők kedden többek között az országgyűlési vizsgálóbizottságok hatékonyabbá tételéről, a gyűlöletkeltésre alkalmas politikai reklámok visszaszorításáról, valamint a közmédia átalakításáról szóló indítványokról is szavazhatnak. A védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvényjavaslatról is dönthet az Országgyűlés kedden.

Magyar Péter: az új szuperhatóság „mindent látni fog és elhozza a várt eredményeket”

A Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal meg fogja vizsgálni azokat a cégeket, amelyek éves árbevételének a 75 százaléka közbeszerzésekből származik – mondta a miniszterelnök hétfő este egy tévéinterjúban.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Fix 3%-os hitelek: beintett a Tisza-kormány az egyiknek, felkészül az Otthon Start?

Fix 3%-os hitelek: beintett a Tisza-kormány az egyiknek, felkészül az Otthon Start?

„A jelenlegi kormányzati intézkedések – így az Otthon Start Program is – kizárólag a hitelképes, jobb anyagi helyzetű rétegek támogatására költenek” – mindössze ennyi olvasható a Tisza Párt programjában az Otthon Startról. Valóban nem mérsékelte, inkább növelte a program a hitelfelvevők közötti egyenlőtlenséget: az igénybe vevők 76%-a a legmagasabb jövedelmű ötödbe tartozik az MNB szerint. Az elmúlt napokban vezető bankárokkal beszélgettünk arról, milyen változtatásokra számít a piac a fix 3%-os lakáshitel esetében, miután a kkv-knak szóló Széchenyi Kártya Program likviditási hiteleinél a múlt héten már bejelentették a szigorítást. A piaci szereplők éppen azon a ponton várnak jelentős változásokat, amelyre a Tisza Párt programja is ráirányította a figyelmet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×