eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Dmitry Demidko/Unsplash

Keresztbe tesznek a Facebook pénzének a gazdasági hatalmak vezetői

A G20-csoport pénzügyi vezetői globális kockázatot látnak kriptodevizákban, ezért szigorúan szabályoznák ezeket.

A G20-csoport pénzügyi vezetői egyetértettek abban, hogy szigorú szabályokat kell kidolgozni a kriptodevizák, például a Facebook tervezett kriptopénze, a libra helyzetének rendezésére, és mindaddig nem szabad engedélyezni forgalomba hozatalukat, míg nem sikerül kiiktatni azokat a globális kockázatokat, amelyeket okoznak.

A világ 19 legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságát, valamint az Európai Unió tömörítő csoport jegybankárai és pénzügyminiszterei a Washingtonban helyi idő szerint pénteken tartott tanácskozásukon elismerték, hogy a kriptodevizák a monetáris innováció terén potenciális haszonnal járhatnak, ám megjelenésük komoly fiskális és monetáris politikai kockázatokat okoz.

"Ki kell értékelni és megfelelően rendezni kell ezeket a kockázatokat, kiemelten a pénzmosás, az illegális finanszírozás, a fogyasztók és befektetők védelmének kérdését, mielőtt ezek a projektek működni kezdenek" - szögezték le a G20 vezetői találkozójuk után kiadott közleményükben.

Kuroda Haruhiko japán jegybankelnök a megbeszéléseket követően tudatta, hogy a G20 ki fogja kérni a nemzetközi monetáris szabványokat lefektető testületek véleményét, és abból fog kiindulni. Ez leghamarabb jövőre várható, így

egyre kisebb az esélye annak, hogy a Facebook ígéretéhez híven 2020-ban be tudja vezeti a librát.

A közösségi oldal számára az is problémát jelenthet, hogy minden nagy amerikai fizetési cég, a Visa, a Mastercard és a Paypal is kiszállt a libra pénzügyi infrastruktúráját kiépítő - Libra Association néven a Facebook által Genfben bejegyzett - nonprofit társaságból.

A G20 egyúttal arra jutott, hogy felkéri a Nemzetközi Valutaalapot (IMF), hogy vizsgálja meg a kriptodevizák gazdasági hatásait, különös tekintettel arra, hogy milyen hatással vannak a világ országainak monetáris szuverenitására.

A világ legfejlettebb ipari országait tömörítő G7 munkacsoportja azt állapította meg, hogy ha széles körben elterjednek az olyan típusú kriptodevizák, a stablecoinok, amelyek mögött hagyományos devizák és más eszközök állnak tartalékként, az fenyegetést jelenthet a világ monetáris rendszerére és pénzügyi stabilitására.

Olaf Scholz német pénzügyminiszter pénteken kijelentette, hogy meg kell akadályozni, hogy a libra formájában alternatív globális fizetőeszköz jöjjön létre.

Címlapról ajánljuk

Érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat első látásra megnyerhetetlen ügyekben is

Szokásos év végi nemzetközi Kormányinfó-sajtótájékoztatóját tartotta december 21-én a miniszterelnök a Karmelita kolostorban, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter társaságában. Értékelte a magyar uniós elnökséget és közölte, hogy 2025-re nagyszerű évet vár. Az újságírók kérdezték a földgázszállítási kihívásokról, a romániai választásokba való beavatkozás elkerülésének lehetőségéről, a hazai választási törvény esetleges további módosításáról, Magyar Péterről, az uniós pénzösszegek megszerzésének lehetőségéről, a közel-keleti helyzettel kapcsolatos erőfeszítéseiről, a budai Várban felújított Pénzügyminisztérium sorsáról, illetve a forint árfolyamáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×