A coworking és a szolgáltatott irodák területén elindult trend az elmúlt években ért el Magyarországra, vélhetően nagy közbenjárása volt ebben az új szemléletű startupok és a nemzetközi cégek külföldön tartózkodó munkatársainak, akik már máshol megtapasztalták az ebből fakadó előnyöket és a magyarországi tevékenységüknél is igényelték ezt a lehetőséget - írja a Portfolio.
A flexibilis irodák kialakítását tekintve London jár az élen,
ahol (akárcsak a legtöbb európai fővárosban) a helyi vállalatok dominálják a rugalmas irodák üzemeltetésének piacát.
A bérlő szervezeteknek rugalmasan kell tudniuk reagálni a piaci igényekre, és ehhez rugalmas munkaterek szükségesek, olyan irodák, amiket pár napra, vagy órára is ki lehet bérelni.
A szolgáltatások variációi és az árak igazán sokfélék: léteznek pár ezer forintért alkalmi félnapos irodák, de vannak havi csomagok is, amik az alapján térnek el árban, hogy naponta hány órát lennének bent a bérlők vagy szeretnének-e zárható iratszekrényt.
Itthon is a helyi cégek uralják a piacot
Budapestre, illetve Koppenhágára is jellemző, hogy a flexibilis irodaállomány bérbeadását leginkább helyi cégek fedik le, ezen kívül a legnagyobb közösségi irodateret kínáló vállalat az IWG.
A magyar fővárosban tavaly az aktív irodapiaci bővülésnek köszönhetően a teljes állomány több mint 3,6 millió négyzetméterre nőtt, aminek
2,6 százalékát tették ki a flexibilis irodák, ami 94 ezer négyzetmétert jelent.
Ez a 94 ezer négyzetméter körülbelül 50 közösségi irodát jelent. Ez elsőre kevésnek tűnhet Londonhoz képest, ahol több mint 1000 ilyen irodát számoltak tavaly, de a közelebb eső európai városoktól nincs annyira lemaradva Budapest. Prágában 41, Varsóban pedig 94 ilyen munkahely áll, főleg a kisebb cégek és az egyéni vállalkozók rendelkezésére.