Az EURES-ben, az európai foglalkoztatási hálózatban nem egészen hatezer munkaadó van jelen. Mégis az európai munkaerőnek csak 3 százaléka mobilis. Az európai foglalkoztatási hálózatot 1993-ban hozták létre, hogy elősegítsék a munkavállalók szabad mozgását az Európai Gazdasági Térségen belül. A reform lényege a foglalkoztatási szolgálatok legszélesebb körének bevonása.
Heinz K. Becker, az Európai Néppárt német politikusa közölte:
erőteljesen szorgalmazzák a privát foglalkoztatási szolgáltatók bevonását.
„Be akarjuk vonni a regionális foglalkoztatási ügynökségeket. Rajtuk kívül pedig a szociális partnerekre és a civil szervezetekre is számítunk, amikor állásokat kínálnak” – mondta.
A tagállamoknak vagy az álláskeresőknek azonban nem kötelező részt venniük a rendszerben.
Ahogy Sión Simon, brit munkáspárti képviselő mondta, senkinek sincs előírva, senki sem kényszeríthető arra, hogy az EURES által közzétett állást fogadja el, és senkitől sem vonható meg a segély emiatt. Ez egy szolgáltatás, amely segít annak, aki kéri. Sok-sok millió ember van az unióban, akik bizony kétségbeesetten keresnek állást – tette hozzá.
Mindezzel együtt csökkenő tendenciát mutatnak a munkanélküliségi adatok az Európai Unióban. Az áprilisi adatokhoz képest májusban 6,3 százalékos volt a munkanélküliségi ráta az EU tagállamaiban, míg az eurozónában ez az adat 7,5 százalék volt, ami az elmúlt 11 év legalacsonyabbja. A legalacsonyabb adatokat Csehországban, Németországban és Hollandiában mérték, a legmagasabbakat a mediterrán régióban, Görögországban, Olaszországban és Spanyolországban.
Magyarországon a KSH jelentése alapján a május-júliusi időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 158 ezer, a munkanélküliségi ráta pedig 3,4 százalékos volt.