Öt éve nyolcezer lakás épült, jelenleg 35-40 ezer kivitelezésén dolgoznak, ebből 22 ezer – az átadási határidő jellemzően négy hónapos csúszása után – várhatóan az idén elkészül – jellemezte a helyzetet Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke a Világgazdaság megkeresésére.
Az építkezések egyharmada nemcsak hogy nem fejeződik be, de el sem kezdődik a tervezett időpontban, miközben extrém határidő-hosszabbításokra is akad példa, Budapesten például van egy-két olyan nagy projekt, amelynek legalább egy éve el kellett volna készülnie.
A csúszások fő oka továbbra is az égető munkaerőhiány, és azok a tipikus árviták, amelyek a 2016-ban és 2017 elején megkötött szerződések újratárgyalásából fakadnak. Két és fél év alatt 30 százalékos átlagos áremelkedés történt az építőiparban, miközben az előrelátóan szerződők sem számoltak 7-8 százalék feletti költségnövekedéssel, ezért van jogalap a kivitelezői szerződésekben szereplő árak egyeztetésére. Az áremelkedés összetevői tételesen kimutathatók a vállaláskori időponthoz képest, vagyis nem jogalap nélküli meggazdagodási kísérletekről van szó.